Komunikat archiwalny

Czwartek w krakowskiej kulturze

Spacer krakowskimi uliczkami, odwiedziny w Bośni, Nepalu, a także na Plutonie. Do tego spojrzenie na życie i twórczość Heleny Modrzejewskiej i Wolfganga Amadeusza Mozarta. A na koniec muzyczne uniesienia podczas koncertów Piotra Rubika i Anity Lipnickiej - oto kulturalny czwartek w telegraficznym skrócie. Zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi w naszym mieście.

Czwartek w krakowskiej kulturze
Fot. materiały prasowe / KBF

Dziś w Domu Jana Matejki na ul. Floriańskiej 41 rozpoczyna się konferencja naukowa pt. „Helena Modrzejewska i teatr jej epoki”. Celem wydarzenia jest podsumowanie stanu badań nad życiem i twórczością legendarnej aktorki, wytyczenie nowych pól badawczych, zapoznanie się z nieznanymi dotąd źródłami jej dotyczącymi, a także zaproponowanie nowych punktów widzenia na artystkę i jej sztukę. Otwarcie konferencji o godz. 10.00.

O godz. 13.00 Krakowskie Forum Kultury zaprasza na spacer śladami Jana Kantego Fedorowicza, współpracownikami prezydenta Juliusza Lea. Wędrówkę poprowadzi Piotr Filipowski. Zbiórka przed KFK na ul. Mikołajskiej 2.

O godz. 17.00 w Klubie Kazimierz na ul. Krakowskiej 13/18 zainaugurowany zostanie Krakowski Klub Podróżników. Podczas pierwszego spotkania o Bośni opowie Andrzej Pasławski.

Z kolei Fundacja Autonomia z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynki ONZ zainauguruje działalność Dziewczyńskiego Centrum Mocy. Organizatorzy zaczynają od nieprzerwanego tygodnia wydarzeń dla dziewczynek i dziewczyn w każdym wieku oraz wszystkich osób, dla których ważna jest wolność kobiet. O godz. 18.00 w Goethe Institute na Rynku Głównym 20 odbędzie się projekcja filmu niemiecko-nepalsko-norweskiego pt. „Urmila walczy o wolność”. To opowieść o młodej kobiecie, która walczy o wolność, sprawiedliwość i możliwości dla dziewcząt w Nepalu. Wstęp wolny.

Także o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej rozpocznie się edukacyjny koncert symfoniczny z cyklu „Musica – ars Amanda”. Dziś będzie można zapoznać się z życiem i twórczością Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na scenie usłyszymy Sylwię Olszyńską (sopran), Stanisława Dudę (baryton), Jonasza Kluzę i Mateusza Półtoraka (duet fortepianowy) oraz Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej. Muzykami podyryguje Katarzyna Tomala.

Księgarnia naukowa De Revolutionibus Books&Cafe zaprasza na spotkanie z dr. Łukaszem Lamżą – filozofem przyrody, nauczycielem akademickim, tłumaczem, dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego” i pracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Tematem rozmowy z cyklu „Nauka na żywo” jest Pluton i Charon obiektywem New Horizons. Początek o godz. 18 na ul. Brackiej 14.

Godzinę później w Centrum Kongresowym ICE Kraków rozpocznie się koncert pt. „Kantata Polska” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Na scenie usłyszymy m.in. Zofię Nowakowską, Martę Moszczyńską, Olivię Wieczorek, Michała Gasza, Marcina Januszkiewicza, którym towarzyszyć będą Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry i Wrocławski Chór Akademicki.

Z kolei Forty Kleparz zapraszają na koncert Anity Lipnickiej i zespołu The Hats. Fani artystki usłyszą zarówno jej najnowszy materiał z płyty „Miód i dym”, jak i jej największe przeboje. Start o godz. 19.00 na ul. Kamiennej 2-4.

Więcej informacji kulturalnych na stronach internetowych serwisu „Karnet”.

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także