Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków miastem designu?

Kraków przy współpracy środowisk skupionych wokół krakowskiego designu przystąpiło do realizacji projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, poświęconego przemysłom kreatywnym.  Na projekt będą się składać: wykłady, warsztaty, wystawy, konferencje, debaty, prezentacje dizajnerskie, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, spacery, targi, konkursy. Mowa była o tym podczas spotkania radnych z Komisji Promocji i Turystyki.

Projekt realizowany będzie w terminie 16 listopada – 2 grudnia 2018 roku. W jego realizację zaangażowanych jest ok. 30 partnerów, a łącznie zaplanowanych zostało ok. 70 wydarzeń, w tym odbywające się w weekendy targi. Opowiadała o nim Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Katarzyna Olesiak.

Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem (15-18 listopada) zainaugurują wydarzenie „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”.  Zaprojektowanych rozpocznie wystawa „Fotoprzestrzenie”  (15 listopada, godz. 18), w czasie której młodzi artyści z Krakowa zaprezentują swój sposób patrzenia na otaczające nas otoczenie, łącząc fotografię, architekturę wnętrz i modę. W czasie trzech pierwszych dni odbędą się otwarte wykłady i warsztaty w Szkole Wnętrz i Przestrzeni. W ich ramach będzie się można spotkać z osobowościami związanymi z designem, takimi jak prof. Czesława Frejlich (ASP Kraków), Jadwiga Husarska (Husarska Studio) czy artystka i projektantka Zuzanna Niespor z Włoch.

Na pytanie przewodniczącego komisji Aleksandra Miszalskiego o to, jakie wydarzenia będą czekać na uczestników i widzów projektu, dyrektor Olesiak opowiedziała o wszystkich wydarzeniach towarzyszących. Na przybyłych czekać będą liczne bezpłatne warsztaty: ABC projektowania wnętrz, dobieranie koloru do wnętrza, tworzenie ceramiki oraz recyklingowej biżuterii, a nawet możliwość przerabiania ubrań pod kierunkiem wykładowców Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru.

Inne znaczące wydarzenia to: wystawa pod nazwą „Design w Krakowie. Prezentacja Dorobku Studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie” w Galerii Dystans, Wystawa Spółdzielnia Pracy Henryk” jako głos młodego pokolenia artystów w dyskusji na temat losów i spuścizny artystycznej PRL-owskich zakładów produkcyjnych i manufaktur. Dalej - „Zrób to sama” projekty graficzne kobiet, nawiązujące do zaangażowania społecznego.

Innym ważnym wydarzeniem jest organizowana przez krakowską ASP konferencja „Dzień barwy 2018. Barwa we wzornictwie”. Konferencja będzie poświęcona szeroko rozumianym zagadnieniom barwy we wzornictwie, a zaproszeni goście przybliżą słuchaczom, czym jest projektowanie CMF. Gościem zagranicznym będzie Francesca Valan z Mediolanu, specjalistka w dziedzinie barwy.

Atrakcją wydarzenia będą także spacery architektoniczne, podczas których prezentowane będą prywatne i publiczne, na co dzień niedostępne dla zwykłych użytkowników przestrzenie: Nowohuckie Centrum Administracyjne - Pałac Dożów, Centrum A, B, C Nowej Huty, Kawiarnia Stylowa, mieszkania prywatne na terenie Nowej Huty, Starego Miasta i Kazimierza, Hotel PURO, dawny hotel Forum.

Jak mówiła dyrektor Katarzyna Olesiak, wydarzenie „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” doskonale wpisuje się w „Strategię Rozwoju Miasta Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030”, której jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie wpływu kultury na gospodarkę, poprzez rozwój przemysłów kreatywnych, takich jak projektowanie, sztuka użytkowa, architektura, przemysł filmowy, przemysł wydawniczy, nowe media.

pokaż metkę
Autor: BS
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2018-10-12
Data aktualizacji: 2018-10-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź