Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rozpoczął się pierwszy Krakowski Salon Sztuki

Przekrojowa wystawa prezentująca najnowsze prace związanych z Krakowem twórczyń i twórców to okazja do spotkania i rozmowy o sztuce, która powstaje dziś w mieście. Na Krakowski Salon Sztuki składa się niemal dwieście prac stworzonych przez 116 artystek i artystów: malarstwo, rzeźby, obiekty i instalacje, prace wideo i fotografie. W pierwszy weekend po otwarciu wystawy jury złożone z artystów i osobistości świata kultury przyzna Grand Prix Salonu oraz wybierze laureatów nagród w kategoriach: obraz roku, obiekt roku, działanie roku i dzieło medialne roku. Ekspozycję w Pałacu Sztuki dopełni program oprowadzań i wydarzeń towarzyszących, a całość wydarzenia zwieńczy aukcja.

Fot. materiały prasowe / KBF

Wystawa, którą można zobaczyć w Pałacu Sztuki, to przegląd sztuki powstającej obecnie w Krakowie. Prezentacja obejmuje 178 prac, które z ponad tysiąca nadesłanych propozycji wybrali Magdalena Kownacka i Gaweł Kownacki, pomysłodawcy Salonu.

Przez dziewięć dni wystawę można bezpłatnie obejrzeć w Pałacu Sztuki. Pierwszy weekend pokazu zakończy uroczysta gala wręczenia nagród w niedzielę, 14 października, o godz. 19.00 przyznanych przez jury złożone z uznanych twórców różnych dziedzin sztuki oraz osobistości świata kultury. W skład tegorocznego jury wejdą: Ewa Braun, Zofia Gołubiew, Katarzyna Janowska, Jaśmina Polak oraz Zbigniew Preisner. To właśnie oni wybiorą laureatów pięciu nagród: zdobywcę Grand Prix oraz zwycięzców w kategoriach: obraz roku, obiekt roku, dzieło medialne roku i działanie roku. Przez cały czas trwania wystawy zwiedzający będą mogli głosować na najciekawsze prace, wybierając laureata Nagrody Publiczności. Wyniki tego głosowania poznamy w Pałacu Sztuki w ostatnią sobotę Salonu – tuż przed aukcją prezentowanych na wystawie prac.

Wystawa została zaaranżowana przez Łukasza Lendzinskiego, architekta związanego z działającym w Stuttgarcie biurem Umschichten. Tak jak większość projektów firmy, Krakowski Salon Sztuki powstał w duchu recyklingu i precyklingu: użyte materiały albo były wykorzystywane już wcześniej, albo znajdą w przyszłości zastosowanie w innych realizacjach. Dzięki współpracy zaprzyjaźnionych instytucji ściany Pałacu Sztuki zostały „pomalowane” przy pomocy leżaków, do wyciemniania okien posłużyły ławki, a punkt informacyjny zbudowano z fragmentów wystaw sprzed lat. Po zakończeniu Salonu wszystkie materiały powrócą na swoje miejsce i będą mogły zostać wykorzystane ponownie.

Na Krakowskim Salonie Sztuki swoje prace zaprezentują artyści związani z Krakowem w różny sposób. Magdalena Kownacka i Gaweł Kownacki z Fundacji Artyści Innowacja Teoria zaznaczają, że: „W czasach, kiedy kariery artystyczne bywają rozpięte między kontynentami, a miejsca zamieszkania zmieniają się często i radykalnie, nie chcemy zwracać się tylko do tych twórców, którzy się tu urodzili czy wychowali, studiowali na krakowskiej Akademii czy mogą udokumentować przynajmniej czasowy meldunek. Niektórzy z prezentowanych na wystawie krakowskich artystów mieszkają w Nowym Jorku czy Paryżu, inni przez całe życie nie ruszają się za rogatki miasta. Udział w wystawie mógł wziąć każdy, kto czuje się z Krakowem związany”.

Inicjatywa organizacji salonu artystycznego wynika z analizy aktualnej kondycji krakowskiego środowiska artystycznego przeprowadzonej w ramach projektu „Widok publiczny”. Zadaniem tego przedsięwzięcia, realizowanego wspólnie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w 2016 roku, było stworzenie nowego formatu prezentacji sztuki współczesnej na podstawie badań sceny artystycznej i wyzwań stojących przed twórcami żyjącymi i pracującymi w Krakowie.

„Widok publiczny” pokazał, że sztuka współczesna wydaje się mieszkańcom Krakowa elitarna i niedostępna, a lokalne inicjatywy – niemal niewidoczne, ze względu na ich rozproszenie. Idea Krakowskiego Salonu Sztuki to konkretna odpowiedź na te problemy – wydarzenie otwarte dla wszystkich grup twórców, niezależnie od środowisk, grup artystycznych, pokolenia, instytucjonalnej przynależności czy reprezentowanej estetyki. O słuszności takiej drogi może świadczyć zainteresowanie Salonem, potwierdzone przez niemal pięćset nadesłanych przez artystów zgłoszeń, które dotarły do nas w trakcie otwartego naboru.

- Kraków jest miastem wyjątkowym, także ze względu na ogromną liczbę mieszkających i tworzących tu artystów sztuk wizualnych – podkreślała Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, zapraszając do szerokiego odzewu na otwarty nabór prac.

- Koncepcja Krakowskiego Salonu Sztuki jest wypadkową dwuletnich rozmów z artystami, instytucjami, kuratorami sztuki i samymi odbiorcami. Uwierzyliśmy w Salon, ponieważ jest on działaniem integrującym, zakłada prezentację szerokiego wyboru dzieł sztuki tworzonych przez osoby związane z naszym miastem – reprezentujące wszystkie pokolenia i wykorzystujące różnorodne techniki. Idea jest więc niezwykle prosta. Wspierając ideę Salonu, mamy nadzieję przyczynić się do wzmocnienia środowiska sztuk wizualnych. Chcemy dać impuls do powstawania kolejnych wartościowych inicjatyw. Liczymy także, że Salon pomoże twórcom przedstawić swoje dokonania szerszej publiczności, co wpłynie na rozwój ich kariery. Chcemy także namawiać krakowian do inwestowania w dzieła sztuki, by mogli budować własne kolekcje - zaznacza.

Aby ułatwić mieszkankom i mieszkańcom Krakowa kontakt z powstającą w mieście sztuką, przygotowaliśmy nie tylko przekrojową wystawę, ale także bogaty program wydarzeń towarzyszących. W dni powszednie o godz. 16.30 po Salonie będą oprowadzać uczestnicy i obserwatorzy krakowskiego życia kulturalnego – od krytyczek sztuki i dziennikarek po wykładowczynie akademickie i aktorki. Z kolei w niedzielę o godz. 12.00 swoimi Salonowymi ścieżkami poprowadzi najmłodszych jedenastoletni Bolek. Wszystkich, którzy – zainspirowani Krakowskim Salonem Sztuki – zechcą zainicjować lub wzbogacić własne kolekcje, zapraszamy 20 października o godz. 16.00 na aukcję, w trakcie której będzie można kupić część prezentowanych na wystawie prac.

Informacje praktyczne:

  • Wystawa jest otwarta od 13 do 21 października, w godzinach 12.00-20.00.
  • Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Pałacu Sztuki na placu Szczepańskim 3.
  • W niedzielę, 14 października, o godz. 19.00 – ogłoszenie laureatów nagród w kategoriach: obraz roku, obiekt roku, dzieło medialne roku, działanie roku oraz Grand Prix Krakowskiego Salonu Sztuki, jak również ogłoszenie nagrody specjalnej - Stypendium Twórczego im. Wojciecha Falęckiego.
  • Dedykowane oprowadzania po Krakowskim Salonie Sztuki – od 15 do 19 października o godz.16.30, w sobotę, 20 października, o godz. 14.30 oraz dedykowane dzieciom oprowadzanie w niedzielę, 21 października, o godz. 12.00.
  • Panele i wykłady na Krakowskim Salonie Sztuki – od 15 do 19 października o godz. 18.00.
  • W sobotę, 20 października, o godz. 16.00 – aukcja dzieł sztuki, która rozpocznie się ogłoszeniem nagrody publiczności.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-12
Data aktualizacji: 2018-10-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź