Komunikat archiwalny

Kraków walczy o czyste powietrze. Prezydent pisze list do premiera

Walka o czyste powietrze nadal trwa. Za jego złą jakość, zwłaszcza w okresie zimowym, odpowiadają przede wszystkim przestarzałe piece węglowe, w których pozbyciu się miasto od lat pomaga mieszkańcom, udzielając finansowego wsparcia zarówno na realizację inwestycji, jak i pokrycie różnic w rachunkach po zmianie systemu ogrzewania na ekologiczne. Prezydent Jacek Majchrowski napisał 16 października w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego – w związku z jego wypowiedzią na temat braku działań ze strony władz miasta.

Kraków walczy o czyste powietrze. Prezydent pisze list do premiera
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W 2017 r., w ramach udzielanych przez Kraków dotacji, z miasta zniknęło 6 tysięcy stary pieców. W tym roku będzie podobnie, a kwota przyznanych dotacji wyniesie ok. 65 mln zł. Oznacza to, że w 2019 r. do wymiany pozostanie już tylko 4 tys. starych palenisk.

Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami wyróżniła Kraków za program dopłat dla osób wymieniających paleniska na ogrzewanie proekologiczne - jako jedyna z badanych gmin mamy taki instrument.


W ślad za likwidacją starych pieców i kotłowni idzie rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki pracom zrealizowanym w centrum miasta, w rejonach ulic Barskiej, św. Anny, Wiślnej, Koletek, św. Agnieszki, Topolowej, Rakowickiej, Czapskich, Piłsudskiego i Straszewskiego, miejskie ciepło popłynęło do kolejnych 249 budynków, w których zlikwidowano w sumie 2403 paleniska. Łączna długość wybudowanej sieci to 59,2 km, z czego 12 km powstało w związku z likwidacją palenisk. Jeszcze w tym roku planowane jest podłączenie 60 budynków, zlikwidowanie 410 palenisk i wybudowanie 20 km sieci.

W trosce o środowisko miasto nie zapomina także o własnych zasobach. W latach 2015–2017 Zarząd Budynków Komunalnych zlikwidował 674 paleniska w obiektach znajdujących się w jego posiadaniu. W tym roku pozbędzie się kolejnych 219.

Z myślą o osobach, które nie są przekonane do inwestycji ekologicznych lub zwyczajnie ich nie stać na takie zmiany, w tym roku w teren ruszyły zespoły doradcze, udzielające informacji na temat Programu Ograniczania Niskiej Emisji oraz Lokalnego Programu Osłonowego.

Od 1995 r., kiedy Kraków rozpoczął działania związane z likwidacją niskiej emisji, do końca 2017 r. z miasta zniknęło 36 919 pieców i kotłowni. Przez cztery lata miasto wydało na ten cel 250 mln zł! – W ostatnich pięciu latach w Krakowie zlikwidowano ponad 20 tys. palenisk. Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, w którym proces ograniczania niskiej emisji przebiegałby tak szybko, jak w Krakowie – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

W walce o czyste powietrze Kraków sięga także po inne narzędzia – ekologiczny tabor autobusowy, darmową komunikację w czasie smogu, pilotażowy program użycia dronów do wykrywania przypadków spalania odpadów czy zakup 60 oczyszczaczy powietrza za 150 tys. zł do samorządowych żłobków.


Prezydent Jacek Majchrowski napisał w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego w związku z jego wypowiedzią na temat braku działań ze strony władz miasta.

„Kraków od lat trwale ogranicza wszystkie potencjalne typy zanieczyszczeń do atmosfery” – napisał i wyliczył wszystkie sposoby, w jaki sposób miasto walczy ze smogiem. Podkreślił, że dzięki staraniom Krakowa na początku przyszłego roku pozostanie w mieście tylko 4 tys. pieców opalanych paliwami stałymi do likwidacji.

„Miasto Kraków postrzegane jest w całej Polsce jako wzór do naśladowania w zakresie wdrażania programów pomocowych związanych z poprawą jakości powietrza. Na wielu konferencjach naukowych jesteśmy przedstawiany jako lider zmian w tym zakresie” – zaznaczył prezydent Jacek Majchrowski. Zwrócił również uwagę na wnioski z niedawnego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

List prezydenta Krakowa do premiera RP [pdf]

O wszystkich działaniach miastach w sprawie likwidacji smogu przeczytasz na stronach serwisu powietrzekrakow.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA