Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Krakowscy spadochroniarze mistrzami

Sukcesami krakowskich spadochroniarzy zakończył się trzeci sezon Pucharu Europy Wschodniej w Celności! Artur Gosiewski wygrał finałowe zawody Pucharu w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn i jest to drugi raz w historii tej imprezy, kiedy Polak staje na najwyższym podium zawodów! Jednocześnie zawody te rozstrzygnęły klasyfikacje generalne Pucharu Europy Wschodniej w Celności 2018 (the East European Accuracy Cup 2018). W generalnej klasyfikacji drużynowej zespół „KRAKÓW Wawel”, jako pierwszy z polskich zespołów zajął miejsce na podium w podsumowaniu wszystkich pięciu zawodów, zdobywając brązowy medal! Irena Paczek-Krawczak poprawiła swoją pozycję z ubiegłego roku zajmując drugie miejsce w generalnej klasyfikacji kobiet, a Artur Gosiewski i Kamil Wójciak zajęli kolejno czwarte i piąte miejsce w generalnej klasyfikacji mężczyzn!

Tak jak w latach poprzednich, w węgierskiej miejscowości Szeged zostały rozegrane finałowe zawody tegorocznego Pucharu Europy Wschodniej w Celności. Popularność w środowisku spadochronowym tej imprezy sportowej nieustannie rośnie, bo zjechało na Węgry rywalizować ze sobą w celności lądowania aż 52 zawodniczek i zawodników.

Dla przypomnienia – Puchar Europy Wschodniej w Celności to cykl pięciu zawodów organizowanych w pięciu krajach: Bułgarii, Mołdawii, Polsce, Rumunii i Węgrzech. W tym roku był to już trzeci sezon trwania tego przedsięwzięcia. Zawody rozpoczęły się w piątek, 5 października, od godzin porannych, skokami treningowymi. A następnie o godzinie 11.00 odbyła się ceremonia otwarcia zawodów. Warto wspomnieć, że równolegle z Pucharem Europy Wschodniej w Celności Szeged odbywają się za każdym razem zawody, z których węgierski Puchar się wywodzi czyli Puchar MATASZ – związku węgierskich rezerwistów. Ceremonia otwarcia była uświetniona występem orkiestry wojskowej i pokazem sprzętu wojskowego.

Zawody w Szeged w klasyfikacji mężczyzn wygrał Artur Gosiewski z wynikiem 2 cm, drugie miejsce zajął Istvan Asztalos z Węgier z wynikiem 3 cm, trzecie miejsce zajął Zoltan Nagy – również z Węgier – z wynikiem 6 cm. Klasyfikację kobiet wygrała Ivanka Dringowa z Bułgarii z wynikiem 23 cm, drugie miejsce zajęła Ludmila Tueva z Rosji z wynikiem 26 cm, a miejsce trzecie Gabriela Balascau z Rumunii również z wynikiem 26 cm. Klasyfikację drużynową wygrał węgierski zespół „HUNGARY SZOLNOK”, drugie miejsce zajęła rumuńska drużyna „AEROCLUBUL ROMANIEI”, a miejsce trzecie rumuński „AEROSQUAD”.

Drużynową klasyfikację generalną Pucharu Europy Wschodniej w Celności wygrał zespół „HUNGARY SZOLNOK” z Węgier, miejsce drugie przypadło zespołowi „AEROCLUBUL ROMANIEI” z Rumunii, a miejsce trzecie dla polskiego „KRAKÓW WAWEL”. W klasyfikacji generalnej mężczyzn zwyciężył Gabriel Pop z Rumunii, miejsce drugie zajął Istvan Asztalos z Węgier, a miejsce trzecie Zoltan Nagy z Węgier. W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyła Gabriela Balascau z Rumunii, na miejscu drugim znalazła się Irena Paczek-Krawczak, a na miejscu trzecim Andreea Padurean z Rumunii.