Komunikat archiwalny

Infolinia doradcy medycznego już działa

Od 16 października pod numerem telefonu 12 4 465 465 starsi i niesamodzielni mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z infolinii doradcy medycznego. Infolinia jest czynna w godzinach od 8.00 do 20.00 przez siedem dni w tygodniu.

Infolinia doradcy medycznego już działa
Fot. Medycyna Praktyczna

Czy mój problem wymaga pilnej interwencji medycznej? Czy powinienem zgłosić się do lekarza? Gdzie dokładnie się udać? Czy muszę zrobić to jeszcze dziś? A może mogę poradzić sobie samodzielnie? Co powinienem zrobić? Doradca medyczny odpowiada na takie właśnie pytania.

W poniedziałek, 15 października, Kraków uruchomił pilotażowy program adresowany do osób starszych i niesamodzielnych. Z pomocy doradcy medycznego może skorzystać każda osoba powyżej 60. roku życia, ale także młodsi mieszkańcy Krakowa, którzy ze względu na swój stan zdrowia lub niepełnosprawność potrzebują wsparcia.

Pod numerem telefonu 12 4 465 465 dyżurują doradcy – pielęgniarki i ratownicy medyczni nadzorowani przez zespół lekarzy specjalistów. Doradcy medyczni, podobnie jak dyspozytorzy pogotowia ratunkowego, prowadzą rozmowę w oparciu o kilkaset specjalnych algorytmów przygotowanych przez zespoły doświadczonych lekarzy różnych specjalności. Informacje oparte są na wiedzy zgodnej z zasadami EBM – wiedzy medycznej opartej na aktualnych i wiarygodnych danych medycznych.

Doradca medyczny wskaże optymalne rozwiązanie – konieczność uzyskania natychmiastowej pomocy, która wiąże się z przekierowaniem zgłoszenia pod numer alarmowy; konieczność zgłoszenia się do lekarza w ciągu najbliższych trzech godzin (wskaże też, jakiego rodzaju placówka będzie właściwa, np. szpitalny oddział ratunkowy, ambulatorium podstawowej opieki zdrowotnej, wizyta u specjalisty); konieczność zgłoszenia się do lekarza w ciągu 24 godzin lub umówienie wizyty w terminie bardziej odległym.

Wnioski i rekomendacje uzyskane w trakcie wykonywania pilotażu zostaną wykorzystane w przyszłym roku przy uruchomieniu Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Niesamodzielnych i Przewlekle Niepełnosprawnych w Krakowie, w który przekształcony zostanie dotychczasowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Wielickiej. Oprócz opieki stacjonarnej pacjenci będą mogli skorzystać z oddziału dziennego, pomocy pielęgniarki w domu, monitorowania telefonicznego i opisanej infolinii Doradca Medyczny.

Infolinia prowadzona jest przez wydawnictwo Medycyna Praktyczna, które na mocy porozumienia zawartego z Biurem ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, do końca roku w ramach pilotażu usługę świadczy nieodpłatnie.

Zobacz więcej:

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA