Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wahadło marzeń w Dworku Białoprądnickim

Galeria „Baszta” zaprasza na szóstą, ostatnią w tym roku instalację typu site-specific. Będzie miała miejsce w ruinach XVI-wiecznej wieży obronnej w podziemiach Dworku Białoprądnickiego. W piątek, 26 października, o godz. 20.00 wprawione zostanie w ruch „Wahadło marzeń”, autorstwa Wojtka Kiwera i Justyny Mazur. Wernisaż zwieńczy koncert muzyki elektronicznej. Wstęp jest wolny.

Fot. materiały prasowe / Dworek Białoprądnicki

Galeria „Baszta” to nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Krakowie. Nietypowa lokalizacja i bryła galerii są punktem wyjścia do tworzenia niepowtarzalnych instalacji typu site-specific. Większość galerii w Krakowie działa w formule „white cube”, która zakłada pełną przeźroczystość przestrzeni wystawienniczej, na rzecz lepszej ekspozycji dzieła. „Baszta” ma odwracać te relacje – trudna przestrzeń w ciekawy sposób ma wpływać na kształt i tematykę dzieła. Dotąd w galerii „Baszta” swoje prace pokazywali: Artur Wabik, Olga Śliwa, Kamil Kuzko, Aneta Misiaszek, Marta Świetlik i Kamila Twardowska. 

– Codziennie zaklinamy rzeczywistość. Mamy marzenia, pragnienia, formułujemy je, powtarzamy, wierzymy, że wypowiadanie ich na głos spowoduje ich realizację, a repetycja przyspieszy wymarzony cel. „Wahadło marzeń” pozwala usłyszeć powierzone mu zaklęcia wielu osób. Następujące po sobie wypowiadane pragnienia uczestników tworzą mantrę. Powierzenie swojego pragnienia i wprowadzenie wahadła w ruch powoduje, że nasze marzenia zaczynają żyć własnym życiem i łączą się z marzeniami pozostałych uczestników. 
Po co to robimy? Chcemy zsumować marzenia wielu osób, usłyszeć wspólne tęsknoty, powtarzać je, spróbować wysnuć ogólny kierunek naszych pragnień. Chcemy sprawdzić jak brzmi wspólna litania. Chcemy sprawdzić czy powtarzanie pragnień ma wpływ na ich spełnienie. Chcemy usłyszeć, o czym ludzie marzą, chcemy usłyszeć wypadkową ich tęsknot – powiedzieli Wojtek Kiwer i Justyna Mazur.
Wojtek Kiwer jest kompozytorem, aranżerem, producentem efektów dźwiękowych do gier terenowych, realizatorem dźwięku w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Prowadzi warsztaty muzyczne w Cricotece, Małopolskim Instytucie Kultury i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Justyna Mazur zajmuje się edukacją artystyczną z zakresu litografii. Współpracuje z instytucjami kultury – Cricoteką, Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Uniwersytetem Dzieci. Jest właścicielką pracowni graficznej Litograf. 

 

Wahadło marzeń - plakat

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-23
Data aktualizacji: 2018-10-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź