Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Refleksyjny poniedziałek w Krakowie - sprawdź co się dzieje w kulturze

Przełom października i listopada to szczególny czas. Młodzież od kilku lat obchodzi Halloween, inni powoli przygotowują się do Święta Wszystkich Świętych. Również kulturalna oferta wpisuje się w ten wyjątkowy okres m.in. Teatr Współczesny zaprasza dziś na Adama Mickiewicza „Dziady”, a Auditorium Maximum UJ na wykład prof. ks. Michała Hellera pt. „Ważniejsze niż wszechświat”.

Fot. materiały prasowe

Są pytania małe, większe i największe. Są pytania prywatne, stawiane w swoim własnym interesie i pytania ogólnoludzkie, na które odpowiedzi najczęściej szukają filozofowie i inni naukowcy. Istnieją wszakże pytania o szczególnym ciężarze gatunkowym, do których m.in. należy pytanie o sens.
Niekoniecznie o sens życia, czy sens Wszechświata – po prostu o sens. Wszystkie inne pytania są tylko rozmienianiem na drobne tego jednego.

Wykład ks. prof. Michała Hellera pt. "Ważniejsze niż wszechświat", który odbędzie się dziś o godz. 18.00, w Auditorium Maximum UJ, wygłoszony zostanie z okazji rocznicy dziesięciolecia Centrum Kopernika. Nie wiemy, jaki był początek Wszechświata. Nie wiemy, czy Wszechświat zaczął się od Big Bangu. Nie wiemy, czy przedtem coś było. Nie wiemy, czy było jakieś „przedtem”. Nie wiemy, czy są inne Wielkie Wybuchy i inne wszechświaty. Tak czy inaczej, „nastał świt – dzień pierwszy”. To było Pierwsze Wcielenie Logosu. Wszechświata, który po miliardach lat wyda nas, istoty rozumne i świadome. Nie tylko rzucą one wyzwanie racjonalności otaczającemu ich światu, ale także postawią pytania o dobro i zło.

Da wszystkich, którzy nie będą mogli dotrzeć na wykład przygotowana będzie specjalna relacja online. Więcej informacji na Facebooku.

Teatr Współczesny natomiast, o godz. 11.00 i 13.15 zaprasza na „Dziady” – inscenizację dobrze znanego dramatu Adama Mickiewicza. Do cmentarnej kaplicy w środku nocy zakrada się grupa wieśniaków. Idą na Dziady, aby spotkać bliskich zmarłych, raz jeszcze uronić łzy po ich stracie, umocnić swą wiarę w ich szczęśliwy spoczynek wieczny.

Wtajemniczeni przez Guślarza wezmą udział w pradawnym obrzędzie - seansie obcowania z duchami zmarłych, tych których kochali i tych których nienawidzili. Im ale i niechętnemu pogańskim zabobonom Księdzu, ukaże się tej nocy tajemnicze Widmo, które zdradzi swój bolesny sekret. Ujawni historię tragicznego w skutkach zawodu miłosnego. Niegdysiejszy nieszczęśliwy kochanek w kolejnym, jakże odmienionym wcieleniu uwięzionego poety Konrada, rzuci wyzwanie Bogu i światu. Uwierzy, że jest w stanie uszczęśliwić swój naród, że zdoła przynieść wybawienie zniewolonej ojczyźnie.

„Dziady”, wielowątkowe klasyczne dzieło, to w pierwszym rzędzie próba poetyckiego zapisu zanikającej obrzędowości i szczere zwierzenie z osobistej, uczuciowej tragedii. To również manifest gorącego patriotyzmu i niezgody na okrucieństwo mechanizmów historii.

Ambicją twórców najnowszej produkcji Teatru Współczesnego jest próba przełożenia cennej tradycji literackiej na wrażliwość współczesnego widza, a dzięki temu wciągnięcia go w świat wyobraźni poety. Celem oryginalnego kolażu obrazów z „Dziadów” wileńsko-kowieńskich, wzbogaconego fragmentami scen z części III, jest przybliżenie dzisiejszemu młodemu odbiorcy fenomenu mickiewiczowskiego dzieła.

Cricoteka zaprasza natomiast na spektakl „Je suis sang” reż. Jana Fabre, z cyklu spotkań poświęconych prezentacji dorobku wybitnych zagranicznych reżyserów, którzy przyznają się do inspiracji krakowskim artystą. Pokaz odbędzie się o godz. 18.30.

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki, o godz. 19.00, film z 1986 r. pt. „Cudzoziemka” reż. Ryszarda Bera, z cyklu „Przywrócone arcydzieła”. Znany krytyk filmowy wybiera dzieła, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami. Tytułowa „Cudzoziemka” z udanej adaptacji głośnej powieści Marii Kuncewiczowej to filmowa rola życia Ewy Wiśniewskiej. Ten elegancki, ale dosyć staroświecki formalnie film Ryszarda Bera swoją wielkość zawdzięcza klasie kreacji Wiśniewskiej. W ujęciu aktorki portret tytułowej cudzoziemki stał się pasjonującym studium niespełnionych ambicji, wybujałych marzeń zderzonych z okrutną rzeczywistością. Ta rola była sublimacją wszystkich wcześniejszych ról aktorki. Wiśniewska przeprowadziła filmową Różę przez długie, mieniące się rozmaitymi barwami życie. W opowieści o niespełnionej wybitnej skrzypaczce mieszają się konteksty historyczne i obyczajowe, wspólna jest jednak bezradność i złość bohaterki wobec losu, które nie ułożył się tak, jak powinien. Kto zawinił?

Więcej informacji na stronie MOS-u.

 

Dziś, o godz. 19.00, w Fortach Kleparz koncert Jojo Mayer & Nerve. Nerve powstało z legendarnego projektu Jojo Mayera z lat 90. o nazwie Prohibited Beats. Grupa DJ-ów, plastyków i muzyków, która początkowo znana była z eksperymentalnych interakcji z widownią, z czasem rozwinęła swój indywidualny styl w muzyce elektronicznej i do perfekcji doprowadziła improwizowane występy na żywo. Inspirowali się szerokim spektrum muzyki elektronicznej, poprzez Jungle, Dub Step, czy Glitch aż po Minimal & Tech House. Grupa zapoznała publiczność z muzyką improwizowaną, a chwytliwe jazzowe rytmy przeniosła w erę cyfrową, nie zapominając przy tym o rock'n'rollowej energii i dobrej zabawie. NERVE na nowo definiuje związek ludzkiej kreatywności i technologii cyfrowej, tworząc unikatową w dzisiejszym świecie formę ekspresji.

 

pokaż metkę
Autor: Anna Duda
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-29
Data aktualizacji: 2018-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź