Komunikat archiwalny

Zaczytana biblioteka w „Żeromskim”

Książka zdrowieć pomaga - nie wątpią w to założyciele fundacji Zaczytani.org i dlatego fundują szpitalom biblioteki. Jedną z nich otwarto właśnie na oddziale chirurgii dzieci w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Jest to biblioteka niezwykła, bo książkę, która wesprze w chorobie podczas pobytu w szpitalu, można wziąć sobie na zawsze do domu. Na półkach nie zabrakło tytułów dla najmłodszych pacjentów, ale też mają w czym wybierać i nastolatkowie. Uroczystemu otwarciu towarzyszyło spotkanie czytelnicze z krakowskimi aktorami - Marcinem Sianko i Magdaleną Walach.

Zaczytana biblioteka w „Żeromskim”
Fot. materiały prasowe

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego od 2014 roku jest objęty opieką fundacji Zaczytani.org. W tym czasie udało się otworzyć 3 Zaczytane Biblioteki i rozpocząć program bajkoteraputyczny.

Co tydzień wolontariusze fundacji przychodzą do szpitala i prowadzą bajkoterapię. Jest to proces, w którym dzieci, dzięki wspólnemu czytaniu, rozmowie i zabawie oswajają swoje uczucia i emocje.

– Wizyty naszych wolontariuszy pozwalają małym pacjentom łatwiej znieść pobyt w szpitalu. Dzięki wspólnemu czytaniu i rozmowom dzieci identyfikują towarzyszące im uczucia: strach, smutek czy złość. Poznawanie własnych uczuć to ważna lekcja, nie tylko na czas choroby. Przyda im się przez całe dorosłe życie - mówi Katarzyna Nawrocka, rzeczniczka prasowa Fundacji Zaczytani.org.

Punktem kulminacyjnym uroczystego otwarcia biblioteki było spotkanie z Marcinem Sianko i Magdaleną Walach. Aktorzy przeczytali dzieciom przygody słonia Elmera.

– Spotkania z małymi pacjentami to ogromna przyjemność. Wystarczy spojrzeć na zasłuchane w bajce dzieci, aby zrozumieć jak dużo dają im takie odwiedzimy. Książki pozwalają małym pacjentom i pacjentkom chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie i trudne, szpitalnej rzeczywistości - powiedział Marcin Sianko.

Fundacja Zaczytani.org od 2013 roku promują czytelnictwo i edukację społeczną poprzez prowadzenie Wielkiej Zbiórki Książek i otwieranie bibliotek na oddziałach szpitalnych. Od dwóch lat wolontariusze fundacji codziennie pojawiają się w szpitalach, czytają dzieciom książki i prowadzą bajkoterapię. Aby podziękować mieszkańcom, którzy przekazują swoje książki w czasie Wielkiej Zbiórki Książek fundacja Zaczytani.org ustawia miejskie meble – ławki w kształcie otwartych książek. Każda ławka jest niepowtarzalna, zaprojektowana przez artystę. Część ławek na swoich ambasadorów: znanych aktorów, ludzi kultury i sztuki.

Zaczytani.org w liczbach:

  • 1 170 152 zebranych książek,
  • 649 zaczytanych bibliotek,
  • 2131 punktów zbiórek w całej Polsce,
  • 46 zaczytanych ławek,
  • 205 wolontariuszy przeszkolonych z bajkoterapii,
  • 352 spotkania bajkoterapeutyczne z małymi pacjentami, 22 godziny bajkoterapii w każdym tygodniu.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także