Komunikat archiwalny

100 na 100. Muzyczne dekady wolności

Tradycyjny koncert, organizowany rokrocznie przez Filharmonię Krakowską 11 listopada, w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości nabrał wyjątkowego charakteru i oprawy. 11 listopada o godz. 11.00 w gmachu przy Zwierzynieckiej w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, zorganizowanego pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wystąpiła Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tadeusza Strugały. Solistami koncertu był zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1990 roku – Kevin Kenner oraz znakomici śpiewacy: sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Ewa Marciniec – alt i Leszek Skrla – baryton.

100 na 100. Muzyczne dekady wolności
Fot. Jarosław Deluga / filharmonia.krakow.pl

Koncert objęły został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Filharmonii Krakowskiej, jako najstarszej filharmonii w Polsce, a jednocześnie usytuowanej w bliskości miejsca, z którego nastąpił wymarsz I Kompanii Kadrowej ku wyzwoleniu, przypadł w udziale zaszczyt inauguracji cyklu koncertów „100 na 100”.

W programie koncertów znalazły się utwory polskich kompozytorów powstałe w ostatnim 100-leciu. Koncert w Filharmonii Krakowskiej otworzyła specjalnie napisana na tę okoliczność przez Krzysztofa Pendereckiego „Fanfara dla Niepodległej”, usłyszeliśmy ponadto „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego oraz „Koncert fortepianowy a-moll” Ignacego Jana Paderewskiego. Wpisanie dzieła Paderewskiego w repertuar tego nadzwyczajnego koncertu było jednocześnie hołdem dla wybitnego męża stanu, którego działalność polityczna w tak znaczący sposób wpłynęła na ukształtowanie wizerunku niepodległej Ojczyzny.

Krakowski koncert, inaugurujący cykl „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, transmitowany był za pośrednictwem Telewizji Polskiej Oddział w Krakowie.

Szczegółowe informacje na www.filharmonia.krakow.pl

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe