Komunikat archiwalny

Naukowcy z UJ zapraszają na badania

Żyjemy w świecie pełnym elektroniki. Otaczają nas stacje bazowe telefonii komórkowej, nadajniki radiowe i telewizyjne. Codziennie korzystamy ze smartfonów i urządzeń gospodarstwa domowego, wytwarzających pola elektromagnetyczne (PEM). Czy mają one wpływ na nasz organizm? Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili to zbadać i szukają chętnych do udziału w projekcie.

Naukowcy z UJ zapraszają na badania
Fot. pixabay.com

Naukowcy z Zakładu Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęli wielokierunkowy projekt badawczy „Wpływ pól elektromagnetycznych na organizm człowieka” w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ na nasz organizm ma promieniowanie elektromagnetyczne.

Pierwszy etap badań to anonimowa ankieta. Ma ona na celu określenie skali zjawiska nadwrażliwości elektromagnetycznej i subiektywnej opinii na temat oddziaływania pól elektromagnetycznych na nasz organizm. Ostatnim punktem ankiety jest dobrowolna zgoda na udział w badaniach klinicznych. Spośród osób, które jej udzielą, na podstawie oceny ich indywidualnych cech, takich jak narażenie na ekspozycję, wiek, płeć i stan zdrowia, wyłoniona zostanie grupa zakwalifikowana do drugiego etapu.

Ochotnicy, którzy zakwalifikują się do drugiego etapu, dostaną skierowania na badania krwi oraz na konsultację lekarską oceniająca ich stan zdrowia. Następnie w ramach testów klinicznych wykonywane zostaną badania słuchu, ocena funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego i układu krążenia oraz badania dermatologiczne i termograficzne. Badania przeprowadzone zostaną w Zakładzie Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Łazarza 16 w Krakowie oraz w kilku innych jednostkach Collegium Medicum i Szpitala Uniwersyteckiego. Wyniki badań, za które normalnie trzeba zapłacić prawie 1 500 zł, zostaną udostępnione uczestnikom bezpłatnie.

Ankietę można wypełnić na stronie: elektrowrazliwi.cm-uj.krakow.pl lub osobiście w Zakładzie Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Św. Łazarza 16, pokój 525.

Więcej informacji uzyskać można telefonicznie: 12 619 96 82 i na Facebooku

Tagi: badania, nauka

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także