Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Czwartek w krakowskiej kulturze - informator

Fryderyk Chopin, Garou, David Lynch, Stanisław Moniuszko, Zygmunt Nowakowski, Siergiej Rachmaninow, Tadeusz Różewicz, Jerzy Trela, Józef Tischner, Władysław Żeleński – to tylko część nazwisk, która pojawia się w związku z dzisiejszymi wydarzeniami kulturalnymi w Krakowie. Oto kulturalny rozkład jazdy.

Fot. Krakowski Teatr Scena STU / materiały prasowe

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na kolejny spacer (nie tylko) historyczny tropem ważnych krakowian. Dziś wędrując ulicami Krakowa będzie można poznać postać generała Zygmunta Zielińskiego. Zbiórka o godz. 13.00 przed siedzibą KFK na ul. Mikołajskiej 2.

W Kinie Pod Baranami będzie można obejrzeć przedpremierowy pokaz duńskiego filmu „Winni” – sensacji festiwali Sundance i IFFR w Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności. To trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji thriller, budujący gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków. Początek projekcji o godz. 17.15.

W Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu trwa jesienny program pt. „Bajit Chadasz”. W jego ramach o godz. 18.00 odbędzie się wykład dr. Daniela Słomki pt. „Izrael, pamięć i tożsamość”.

W Salonie Literackim Biblioteki Kraków „Pod Gruszką” dziś wieczór autorski Janusza Drzewuckiego, autora książki pt. „Lekcje u Różewicza”, która poświęcona jest poezji, a także prozie, dramatom i eseistyce Tadeusza Różewicza. Początek spotkania o godz. 18.00 na ul. Szczepańskiej 1.

Z kolei w Willi Decjusza o godz. 18.00 rozpocznie się finałowy koncert w ramach II Międzynarodowego Festiwalu POLART 2018. Będzie to recital chopinowski i poezji patriotycznej w wykonaniu pianistki Izabeli Jutrzenki-Trzebiatowskiej.

Pracownia Pytań Krytycznych zaprasza na spotkanie z autorką książki „Arachne i Atena. Literatura, polityka i kobiecy klasycyzm” Moniką Świerkosz. Rozmowę poprowadzą Anna Marchewka i Roma Sendyka. Początek o godz. 18.00 w księgarni Karakter na ul. Tarłowskiej 12.

Natomiast o godz. 18.30 Kraków i Londyn w życiu oraz twórczości Zygmunta Nowakowskiego – powieściopisarza, dramaturga, felietonisty, radiowca, aktora, reżysera, a także dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego – przedstawi dr Paweł Chojnacki. Spotkanie odbędzie się w antykwariacie Abecadło na ul. Kościuszki 18.

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem.” W filozofii księdza Tischnera człowiek zawsze stawiany był na pierwszym miejscu. Równie ważne były dla niego pojęcia takie jak wolność, ale i radość życia, którą najlepiej wyraża codzienny uśmiech. To właśnie uśmiech, ale i filozoficzna refleksja są kluczowymi elementami niezwykłego spektaklu pt. „Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny”, który o godz. 19.00 będzie można obejrzeć w Krakowskim Teatrze Scena STU. Na deskach sceny przy al. Krasińskiego 16 zobaczymy m.in. Beatę Schimscheiner, Andrzeja Roga i Jerzego Trelę.

Wielbicieli muzyki francuskiej zapraszamy do Centrum Kongresowego ICE Kraków. Tam o godz. 19.00 wystąpi twórca takich hitów jak „Gitan”, „Seul” czy „Sous le vent” – Garou. Na tym koncercie twórca podsumuje 20 lat swojej kariery scenicznej.

Wielbicieli muzyki poważnej zapraszamy do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia na ul. Basztową 9, na II Festiwal „Władysław Żeleński i krakowski salon muzyczny”. W koncercie inauguracyjnym wystąpią Magdalena Molendowska (sopran) i Julia Samojło (fortepian). W programie utwory Władysława Żeleńskiego, a także Stanisława Moniuszki i Zygmunta Stojowskiego. Początek o godz. 19.00.

Natomiast w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert finałowy V Krakowskiej Jesieni Muzycznej. O godz. 19.30 wystąpi duet Cracow Duo, czyli Jan Kalinowski (wiolonczela) i Marek Szlezer (fortepian). W programie utwory m.in. Tadeusza Majerskiego, Tomasza Jakuba Opałki i Siergieja Rachmaninowa.

„David Lynch w BALu” – to nazwa przeglądu twórczości mistrza wszystkiego co dziwne w klubie BAL na Zabłociu. Dziś o godz. 21.00 będzie można obejrzeć filmy krótkometrażowe amerykańskiego reżysera w tym m.in. „Alfabet”, „Babcię”, „Jadalnię”, „Obmacywacza”, „Symfonię przemysłową” i „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze”. Filmy będą prezentowane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

W Krakowie odbywa się VIII Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Scenicznej ImproFest. Dziś wieczorem w klubie Zaścianek na ul. Rostafińskiego 4 będzie można uczestniczyć w wydarzeniu pt. „Nocne improwizacje – dżem długich form”. Początek o godz. 22.00.

Więcej informacji kulturalnych na karnet.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-11-08
Data aktualizacji: 2018-11-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź