Komunikat archiwalny

Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał z wieży Mariackiej

11 listopada w samo południe krakowscy hejnaliści odegrali Mazurek Dąbrowskiego z wieży Bazyliki Mariackiej. W ten sposób Kraków dołączył do akcji „Niepodległa do hymnu”, której celem było zachęcenie wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.

Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał z wieży Mariackiej
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Hymn został wykonany podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka wyemitowały stacje radiowe i zagrały orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Do akcji przyłączyły się także zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poparł inicjatywę akcji „Niepodległa do hymnu”.

 

 

Bezpośrednio po odegraniu czterech zwrotek hymnu narodowego, po godz. 12.00, został odegrany hejnał mariacki. Hymn był grany z jednego okienka wieży – w stronę Rynku Głównego.

Transmisję z tego wydarzenia można było zobaczyć online na stronach telewizja.krakow.pl. Przypominamy, że transmisję „na żywo” hejnału z wieży Mariackiej można oglądać codziennie – od ok. godziny 11.59 do 12.05 TUTAJ.

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe