Komunikat archiwalny

„Od legendarnego do niepodległego Krakowa”

Spadające z drzew pożółkłe liście sprzyjają nostalgii. To również znak, że w weekendowe poranki w Krakowie można spotkać liczne grupy mieszkańców, zwiedzających z przewodnikiem swoje miasto. A to wszystko w ramach akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Dziś będzie można poznać współczesne dzieje Krakowa, bo toczące się 100 lat temu.

„Od legendarnego do niepodległego Krakowa”
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Dziś, w niedzielę, 11 listopada, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości zapraszamy wszystkich na spacer „Drogi do wolności Polski”. Wczesnym rankiem 31 października 1918 r. grupa pod dowództwem porucznika Antoniego Stawarza rozbroiła żołnierzy w koszarach w Podgórzu, a następnie przemaszerowała na Rynek Główny i przejęła wartę od Austriaków przy odwachu Wieży Ratuszowej. Kraków jako pierwsze z dużych miast zrzuciło obce panowanie. Spotkamy się na miejscu wymarszu I Kompanii Kadrowej, przejdziemy ul. Józefa Piłsudskiego do Rynku i dalej Via Regia na Wawel. Spotkanie o godz. 10.00 przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie, przy współpracy z Miastem Kraków,  Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także