Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przed nami Festiwal Interkulturalia 2018

Warsztaty, wykłady, debaty, pokazy filmowe i spacery złożą się na program Festiwalu Interkulturalia 2018, który odbędzie się w Krakowie w dniach 21-25 listopada. Wspólnym mianownikiem wszystkich wydarzeń będzie różnorodność i wielokulturowość jako element budowania tożsamości miasta.

Festiwal jest organizowany już po raz trzeci. Tegoroczna edycja poświęcona jest kulturom sąsiadów, w sensie szerszym – kulturom państw ościennych i węższym – kulturom mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających po sąsiedzku, w Krakowie. Będzie można nauczyć się przygotowywać ukraińskie pielmieni, posłuchać wykładu o dziedzictwie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, zabrać głos w debacie o wielokulturowym dziedzictwie Krakowa czy obejrzeć wystawę plakatu zaangażowanego społecznie. Pełny program festiwalu znajduje się na stronie www.interkulturalni.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy – te ruszają 15 listopada.

Kraków – zaraz po Warszawie - jest największym polskim miastem o najbardziej zróżnicowanej populacji. Jako ważny ośrodek akademicki i miejsce lokowania inwestycji gospodarczych, niezmiennie przyciąga zagraniczny kapitał finansowy i ludzki. Miasto stanowi również jedno z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych w Europie. Dzięki spójnej i konsekwentnej polityce, związanej z zarządzaniem różnorodnością oraz dzięki programowi „Otwarty Kraków”, udało się stworzyć przestrzeń oraz narzędzia służące integracji cudzoziemców przybywających do Krakowa w różnych celach. I choć problem ksenofobii zaczął stawać się zjawiskiem marginalnym, to w związku ze wzrostem populacji cudzoziemców pojawiły się codzienne problemy wynikające z różnic kulturowych oraz potrzebą wsparcia nowych mieszkańców w przystosowaniu się do polskich warunków życia i poznania polskiej kultury.

Organizatorzy tegorocznego festiwalu postanowili, że będzie się on odnosić do kwestii związanych z sąsiedztwem i wymiarem dobrosąsiedztwa, jako elementu budowania nowej tożsamości miasta, które kształtuje swoją wielokulturowość. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Więcej informacji na temat Programu „Otwarty Kraków” można znaleźć w portalu „Obywatelski Kraków”.

Program festiwalu [pdf]

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-11-09
Data aktualizacji: 2018-11-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź