Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poniedziałek w kulturze. Sprawdź co się dzieje w Krakowie

Nowy tydzień, nowe kulturalne wyzwania. Za oknem pierwszy śnieg i pierwsze mrozy – warto więc się nieco rozgrzać przy dźwiękach muzyki lub w pełnej różnorodnych emocji teatralnej lub filmowej sali. Zerknijcie do naszego rozkładu jazdy – dziś sporo się dzieje w Krakowie!

Fot. materiały prasowe

Dziś, o godz. 18.00, w teatrze Barakah „Dzieci z Dworca Zoo”. W połowie lat 70. XX wieku dwójka dziennikarzy niemieckiego „Sterna” – Kai Hermann i Horst Rieck – przeprowadziła serię wywiadów ukazujących wstrząsający obraz młodych ludzi z Berlina, którzy pozbawieni opieki i wsparcia popadli w narkomanię, alkoholizm i nędzę. Uniwersalna opowieść o uzależnieniu, braku przystosowania i ludzkiej bezradności wobec systemu stała się inspiracją do powstania spektaklu w reżyserii Sebastiana Oberca.

Scena Teatru Zależnego natomiast zaprasza, o godz. 19.00, na „Historyję barzo cudną”. Spektakl Teatru Mumerus to opowieść o stworzeniu świata, grzechu pierworodnym, wygnaniu Adama i Ewy z raju, upadku aniołów... A wszystko to zanurzone w barwnym, pełnym poezji świecie wykreowanym przez reżysera Wiesława Hołdysa i podlane staropolskim sosem – usłyszymy bowiem fragmenty utworów z literatury apokryficznej i sowizdrzalskiej.

Listopad to dobry czas na podsumowania. Zajrzyjmy zatem do studyjnego kina ARS na coroczny, realizowany od ponad 20 lat przegląd najnowszego dorobku naszych zachodnich sąsiadów. Podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego (16-22 listopada) wyświetlone zostaną dostrzeżone na festiwalach, ale też docenione przez publiczność obrazy uznanych twórców i debiutantów – czyli pełen przekrój filmowy A.D. 2018. Więcej informacji na stronie kina ARS.

Bodźce, bodźce, coraz więcej bodźców – obrazów i dźwięków wokół nas wciąż przybywa. Ich umiejętne łączenie pozostaje jednak sztuką. Temu niezwykłemu kunsztowi poświęcili się artyści biorący udział w Audio Art Festival. Program 26. edycji imprezy (16-25 listopada) składa się z ponad 20 wydarzeń, które dadzą sowitą pożywkę naszym zmysłom. Od pierwszego dnia instalacje w Bunkrze Sztuki pozwolą nam oddać się „Percepcji sfer”, zagubić się w „Labiryncie dźwięku” oraz uchwycić przepływające przez naszą głowę myśli (Gedankenpendel).

Czy Kraków jest miastem dizajnu? Oczywiście. A szczególnie w listopadzie! Projekt Miasta Kraków „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” (16 listopada – 2 grudnia) zbiera pod wspólnym szyldem wydarzenia związane ze sztuką projektowania organizowane pod Wawelem przez kilkudziesięciu partnerów: instytucje, uczelnie, muzea, centra kultury, fundacje i prywatne galerie.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-11-19
Data aktualizacji: 2018-11-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź