Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny plan na czwartek

Wykłady, spotkania, slajdowiska, projekcje, prezentacje, spektakle i koncerty - to czwartek w krakowskiej kulturze. Warto przejrzeć nasz rozkład jazdy i wybrać coś dla siebie.

Fot. Dworek Białoprądnicki / materiały prasowe

Na osiedlu Zgody 7 zostanie dziś zainaugurowana NOWA Księgarnia. W księgarni czytelnicy znajdą szeroką ofertę książek dla dzieci, literaturę współczesną, komiksy, albumy, reportaże, kryminały i powieści obyczajowe, jak również będą mogli wziąć udział z warsztatach czy spotkaniach autorskich. Otwarcie o godz. 13.00. Natomiast o godz. 17.00 odbędzie się już pierwsze spotkanie. Gościem NOWEJ Księgarni będzie Edyta Świętek, autorka sagi o losach nowohuckiej rodziny Szymczaków.

Centrum Kultury Żydowskiej zaprasza na rozmowę z Irkiem Grinem – pisarzem, wydawcą i menadżerem kultury. Tematem rozmowy będą zakazane lektury, czyi nowy kanon szkolny. Początek spotkania, które odbywa się w ramach jesiennego programu „Bajit Chadasz”, o godz. 18.00 na ul. Meiselsa 17.

Natomiast w Klubie Kazimierz na ul. Krakowskiej 13/18 w ramach Krakowskiego Klubu Podróżników odbędzie się slajdowisko Anny Szaleńcowej pt. „Teneryfa, nie tylko dla plażowiczów”. Początek o godz. 18.00.

Z kolei Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkanie w salonie literackim „Pod Gruszką”. Dziś o godz. 18.00 w XIV-wiecznej kamienicy przy ul. Szczepańskiej 1, w barokowej Sali Fontany – jednym z najpiękniejszych zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, odbędzie się wieczór autorski Sławomira Gowina – pisarza, dziennikarza, poety, autora i producenta filmów dokumentalnych. Autor będzie opowiadał o swojej książce pt. „Kraj poety”, poświęconej dziejom Krymu, od jego barwnej prehistorii po czasy współczesne, poprzedzające putinowską aneksję w 2014 r. Co istotne, choć inspiracją są tropy Adama Mickiewicza, książka nie jest wykładem z literatury czy historii, lecz raczej reportażem historycznym, literackim i przygodowym.

Czym jest transformacja? Czy we współczesnym świecie dynamicznie rozwijających się technologii sami mimowolnie poddajemy się różnym przemianom? Jak wpływa to na naszą (meta)fizyczność? Takie pytania zadają organizatorzy BalletOFFFestival 2018, a poszukiwania odpowiedzi powierzają polskim i zagranicznym twórcom. Dziś w Nowohuckim Centrum Kultury na al. Jana Pawła II 232 zobaczymy dwa przedstawienia. O godz. 18.00 „Trans_Miss(i)on” grupy Wokół Centrum, a o godz. 20.00 „It will come Later” Międzynarodowego Kolektywu Tańca Współczesnego iCoDaCo.

W cyklu spotkań „Między literaturami. Rozmowy z tłumaczami o pisarzach języka niemieckiego” Goethe-Institut w Krakowie oddaje głos samym tłumaczom, by opowiedzieli o losach twórców literatury niemieckojęzycznej w Polsce - twórców przemawiających ich językiem, literatury istniejącej w ich przekładach. Dzisiejszym gościem będzie Jakub Ekier – germanista, pisarz i tłumacz, stypendysta i laureat licznych wyróżnień krajowych i zagranicznych, m.in. nagrody translatorskiej austriackiego ministerstwa edukacji (2008 r.) oraz nagrody im. Karla Dedeciusa (2013 r.). Jest autorem przekładów poezji m.in. Paula Celana, Ilse Aichinger, Dursa Grünbeina i Rainera Kunze, ponadto powieści Daniela Kehlmanna „Rachuba świata “ oraz „Procesu” Franza Kafki. Początek o godz. 18.30 na Rynku Głównym 20.

O tej samej porze w Centrum Dydaktyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na ul. Krupniczej 33 rozpocznie się wykład prof. Johna-Dylana Haynesa „O odczytywaniu myśli i wolnej woli”. Gość „Wielkich pytań” jest dyrektorem berlińskiego centrum zaawansowanego neuroobrazowania. Jego badania koncentrują się na mechanizmach, które leżą u podstaw procesów poznawczych człowieka, takich jak wyobraźnia, planowanie i podejmowanie decyzji. Haynes interesuje się także neuronalnym podłożem świadomości. Jego publikacje, ukazujące się w najbardziej prestiżowych czasopismach, cytowano dotąd kilkanaście tysięcy razy.

Z kolei Opera Krakowska w przeddzień 85. Rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na projekcję spektaklu „Król Ubu”, ze skomponowaną przez mistrza muzyką. Przedstawienie wyreżyserował Krzysztof Nazar. Pochodzi ono z archiwalnych zbiorów Opery Krakowskiej, a zarejestrowane zostało w 1993 roku podczas krakowskiej premiery. Wśród solistów zobaczymy Pawła Wundera (Ubu), Witę Nikołajenko (Ubica) i Andrzeja Bieguna (Król Wacław). Śpiewakom towarzyszy Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Ewy Michnik. Początek o godz. 18.30 na ul. Lubicz 48.

Klub filmowy Skandynawistycznego Koła Naukowego NORDEN zaprasza na pokaz filmu „Winni” w reżyserii Gustava Möllera. Akcja filmu rozpoczyna się, gdy dyspozytor linii ratunkowej 112 odbiera telefon od porwanej kobiety. Połączenie zostanie przerwane i zaczyna się walka z czasem, by odnaleźć dzwoniącą oraz jej porywaczy. Początek projekcji o godz. 19.00 w kinokawiarni Kika na ul. Krasickiego 18.

Miłośników progresywnego rocka i metalu zapraszamy do Klubu Żaczek na al. 3 Maja 5. Tam o godz. 19.00 rozpocznie się wyjątkowy koncert polskiej grupy Disperse, która zaprezentuje utwory ze swoich albumów pt. „Journey Through The Hidden Gardens”, „Living Mirrors” i „Foreword”. Towarzyszyć im będzie występująca po raz pierwszy w Polsce progmetalowa kapela z Izraela Distorted Harmony, która zaprezentuje swój najnowszy album „A Way Out”.

Dworek Białoprądnicki zaprasza na multimedialne widowisko inspirowane poezją Zbigniewa Herberta pt. „Rytmy zmysłów, rytmy intelektu”. Ideą spektaklu jest przedstawienie różnorodności twórczej tego wybitnego polskiego poety, który w swoim pisarstwie oscylował pomiędzy emocjami a intelektem. Na scenie wystąpią tancerze, muzycy i aktorzy formacji Wataha Drums. Początek o godz. 20.00 w sali teatralnej przy ul. Papierniczej 2.

Więcej informacji kulturalnych na stronach karnet.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-11-22
Data aktualizacji: 2018-11-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź