Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rumuński koncert na dwa stulecia

To będzie wyjątkowy koncert z historią w tle. We wtorek, 27 listopada o godz. 20 w kościele św. Józefa w Podgórzu będzie można usłyszeć utwory wybitnych rumuńskich kompozytorów. Okazje są dwie: przypadające 1 grudnia Święto Narodowe Rumunii, a także zbliżające się stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rumunią i Polską.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Podczas koncertu wystąpią Nowa Orkiestra Transylwania oraz Orkiestra Filharmoniczna z miasta Oradea. W programie m.in. D. Popovici, C. Silvestri, G. Enescu i C. Dimitrescu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

1 grudnia przypada najważniejsze dla Rumunów święto narodowe – Ziua Națională, obchodzone na pamiątkę zjednoczenia Transylwanii z Rumunią. W całym kraju odbywają się tego dnia defilady i pokazy sprzętu wojskowego. To właśnie sto lat temu, 1 grudnia 1918 r., proklamowano powstanie zjednoczonej Rumunii, która objęła również Siedmiogród, Banat oraz Bukowinę, co zostało zatwierdzone traktatem w Trianon.

W 2019 roku przypadnie z kolei stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Rumunią. Ten proces okazał się dość skomplikowany, ze względu na spór po stronie polskiej. Już w październiku 1918 r. Rada Regencyjna podjęła decyzję o ustanowieniu „swojego przedstawicielstwa na Rumunię”. Na jego czele miał stanąć dr  Marian Linde, a nominację potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, kierowa­ne przez premiera Ignacego Paderewskiego w styczniu 1919 r. Mimo to Komitet Narodowy Polski mianował dr Stanisława Koźmińskiego przedstawicielem dyplomatycznym Polski przy rządzie rumuńskim. Spór kompeten­cyjny między KNP a MSZ rozstrzygnął Naczelnik Rzeczypospolitej Polskiej Józef Piłsudski, mianując na przedstawiciela Polski w Rumunii Aleksandra hr. Skrzyńskiego. Dlatego ostateczne nawiązanie stosunków dyplomatycznych między oboma krajami nastąpiło dopiero 12 VI 1919 r.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-11-23
Data aktualizacji: 2018-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź