Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wybierzemy radnych dzielnic

2 grudnia odbędą się wybory do rad dzielnic. W 18 krakowskich dzielnicach wybierzemy 372 radnych.

Każda z rad dzielnic liczyć będzie 21 członków, wyjątkiem jest Rada Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki – w niej radnych będzie 15. Głosowanie trwać będzie od godz. 7.00 do 21.00.

Idea utworzenia dzielnic narodziła się w środowisku Komitetów Obywatelskich. Projekt podziału Krakowa na 18 dzielnic dokonał zespół kierowany przez dr Kazimierza Trafasa – geografa związanego z UJ. Rada Miasta Krakowa uchwałą nr XXI/143/91 z 27 marca 1991 r. w sprawie utworzenia w Krakowie dzielnic zadecydowała o powołaniu 18 dzielnic jako jednostek pomocniczych.

W wyborach do rad dzielnic można oddać tylko jeden głos, stawiając znak „x” przy imieniu i nazwisku tylko jednego kandydata. Głos może oddać każdy mieszkaniec Krakowa, który w dniu wyborów kończy 18 lat i na stałe zamieszkuje na obszarze działania danej rady dzielnicy. Wyborcy głosują w obwodowych komisjach wyborczych wyborów do rad dzielnic.

Do najważniejszych zadań dzielnic należą: wybór, planowanie i ocena wykonania zadań dotyczących bezpośrednio obszaru dzielnicy i służących zaspokajaniu potrzeb jej mieszkańców w określonych dziedzinach; działanie na rzecz rozwoju samorządności społeczności lokalnych, w tym udzielanie informacji, wnioskowanie do Rady Miasta, Prezydenta Miasta oraz do miejskich jednostek organizacyjnych w sprawach istotnych dla mieszkańców dzielnicy w określonym zakresie; opiniowanie na wniosek lub z własnej inicjatywy spraw istotnych dla mieszkańców dzielnicy w określonym zakresie; uczestniczenie w komisjach: konkursowych wybierających dyrektorów miejskich placówek, odbiorów robót, powołanych w sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym; współdziałanie z organami Miasta, przedszkolami, szkołami, placówkami służby zdrowia, stowarzyszeniami, fundacjami, instytucjami, organizacjami społecznymi i innymi organizacjami mieszkańców zainteresowanych rozwiązywaniem spraw związanych z ich miejscem zamieszkania; policją i Strażą Miejską w zakresie utrzymania porządku publicznego oraz przeciwdziałania patologii społecznej; z innymi dzielnicami w realizacji wspólnych przedsięwzięć; przyjmowanie mieszkańców w ich sprawach indywidualnych należących do zakresu działania dzielnicy.

pokaż metkę
Autor: Łukasz Nowakowski
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2018-11-23
Data aktualizacji: 2018-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź