Komunikat archiwalny

Od pieca węglowego do stojaka rowerowego

Ponad setka stojaków, które powstały ze stali uzyskanej ze starych, nieekologicznych pieców krakowian, trafi do lokalnych szkół. Już teraz mogą już z nich korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 67 im. Władysława Łokietka na osiedlu Tonie. Wkrótce następne stojaki pojawią się przed kolejnymi, dziewiętnastoma, krakowskimi szkołami, wybranymi w głosowaniu przez mieszkańców miasta. Na recyklingu stali z „kopciuchów” zyska nie tylko środowisko, ale i infrastruktura – ekologiczna, bo rowerowa.

Od pieca węglowego do stojaka rowerowego
Fot. telewizja.krakow.pl

Stojaki rowerowe, kształtem przypominające Sukiennice, powstały ze starych pieców węglowych, które mieszkańcy Krakowa wymienili na ekologiczne źródła ciepła. Krakowska huta ArcelorMittal Poland, wspierając działania Urzędu Miasta w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, zebrała złom i przetopiła go na pożyteczne stojaki, które posłużą głównie dzieciom i młodzieży.

 

Stojak do używania i edukowania

– W naszej szkole mamy bardzo wielu uczniów dojeżdżających na lekcje rowerami. Dlatego gdy dowiedzieliśmy się o głosowaniu, w którym można było wywalczyć takie stojaki dla swojej szkoły, nie wahaliśmy się ani chwili – mówi Kornelia Szklarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 67 im. W. Łokietka w Krakowie. – Bierzemy udział w wielu inicjatywach, które pozwalają dbać o środowisko. Ta nie tylko zachęca krakowian do wymiany starych pieców, ale także pozwala te piece ponownie przetworzyć. A skorzystają nasze dzieci – dodaje dyrektor Szklarska.  

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 67 zmobilizowali rodziny i znajomych do głosowania na stronie internetowej jutrobezsmogu.pl. – Zaangażowaliśmy się wszyscy: uczniowie, nauczyciele i nasze rodziny. Zdobyliśmy najwięcej głosów, zajmując pierwsze miejsce wśród blisko 50 placówek, dzięki czemu to właśnie przed naszą szkołą zostało zamontowanych 10 pierwszych stojaków. Będą służyć uczniom i staną się pretekstem do edukacji ekologicznej i informowania o Programie Ograniczania Niskiej Emisji – podkreśla Kornelia Szklarska, dyrektor zwycięskiej szkoły. 

Po pięć stojaków dostanie także kolejnych 19 szkół, które w internetowym głosowaniu otrzymało najwięcej głosów. Lokalizację stojaków mieszkańcy wybrali w głosowaniu, podobnie jak projekt stojaka, wyłoniony spośród blisko 200 zgłoszonych propozycji.

150 zł w bonusie, a stojak w gratisie

Nietypowa współpraca na rzecz czystszego powietrza w Krakowie to inicjatywa krakowskiej huty ArcelorMittal Poland i Urzędu Miasta Krakowa. Od początku roku firma wypłaca 150 zł bonusu mieszkańcom, którzy po 1 stycznia 2018 roku postanowili wymienić piece opalane węglem lub drewnem na niskoemisyjne źródło ciepła, korzystając z dotacji z magistratu.

– Od lat inwestujemy w projekty, które pozwalają ograniczyć wpływ naszych zakładów na środowisko. Na ten cel wydaliśmy już 3 mld złotych. Wiemy, jak duży wpływ na jakość powietrza ma tzw. niska emisja, powstająca podczas ogrzewania mieszkań i domów paliwem niskiej jakości. Chcieliśmy wesprzeć działania Urzędu Miasta zmierzające do jej ograniczenia – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Ten projekt to też doskonała okazja, aby pokazać, że stal towarzyszy nam od świtu do zmierzchu i że można przetwarzać ją w nieskończoność.

Krakowska huta zebrała do tej pory prawie 600 starych pieców, które sukcesywnie przetapia na stojaki rowerowe. – Nie z każdego pieca udało nam się uzyskać równie dużą ilość złomu, a i jakość materiału nie zawsze była odpowiednia, żebyśmy mogli przetopić go w naszej hucie – tłumaczy Geert Verbeeck. Po oczyszczeniu i usunięciu wszystkich niemetalowych elementów, z jednego pieca udało się wykonać średnio dwa stojaki, z których każdy waży około 30 kilogramów. Produkcja pierwszej partii stojaków rozpoczęła się we wrześniu i trwała ponad miesiąc. – Pierwsze 120 stojaków rowerowych oddajemy do użytku głównie krakowskim szkołom, ale z pozostałych pieców już produkujemy kolejne, bo wymiana pieców znacznie przyspieszyła przed nowym sezonem grzewczym – zaznacza Geert Verbeeck.

– Zrobiliśmy już bardzo dużo, jednak wymiana wszystkich kopciuchów do września 2019 roku wciąż jest jednym z największych wyzwań dla miasta. Każde wsparcie przy realizacji tego zadania jest dla nas bardzo cenne, dlatego cieszę się, że duże firmy – jak ArcelorMittal – wspierają miejski program wymiany pieców. Tym bardziej, że złom z przetopionych palenisk przysłuży się rozwojowi ekologicznego transportu rowerowego. Każdy kolejny stojak to nowe miejsca postojowe dla rowerów, których powszechne wykorzystanie znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza – mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także