Komunikat archiwalny

Kulturalny plan na czwartek

Kulturalnie będzie ślicznie. Oto nasz rozkład jazdy na czwartek i wybór najciekawszych wydarzeń, które odbędą się w Krakowie.

Kulturalny plan na czwartek
Fot. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie / materiały prasowe

Dziś rozpoczyna się po raz 76. Konkurs Szopek Krakowskich. Tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia przed południem wokół pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym swoje dzieła zaprezentują uczestnicy tegorocznego konkursu. Początek prezentacji o godz. 10.00. Natomiast w samo południe po hejnale korowód twórców przejdzie wokół Rynku Głównego przed estradę. Wyniki konkursu poznamy w niedzielę, 9 grudnia.

Także w samo południe w Teatrze im. Juliusz Słowackiego rozpocznie spektakl pt. „Kwiat paproci” w reżyserii Jakuba Krofty i z tekstem Marii Wojtyszko. To przedstawienie familijne, inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego i klasyczną baśnią o poszukiwaniu tego, co nieosiągalne.

Z okazji 65. rocznicy śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Biblioteka Kraków zaprasza na prezentację fragmentów książki pt. „Zielony Konstanty” Kiry Gałczyńskiej. Będzie to niezwykła okazja do poznania życia i twórczości poety. Wydarzenie odbędzie się w filii nr 21 Biblioteki Kraków na ul. Królewskiej 59. Początek o godz. 13.00.

O godz. 17.00, 19.45 i 20.30 warto przespacerować się na plac Świętego Ducha. Odbędzie się tam wtedy spektakularne widowisko pt. „Teatr nasz widzę ogromny”. Krakowski artysta, twórca instalacji multimedialnych i wideo Aleksander Janicki przy użyciu najnowocześniejszych projektorów zamieni trzy fasady budynku Teatru im. Juliusza Słowackiego w wielki ekran, który stanie się magicznym portalem do nowożytnej historii Polski, Krakowa i krakowskiej sceny.

JCC Kraków już po raz piąty zaprasza na CHANUKrAków, czyli obchody Chanuki – żydowskiego święta świateł. Biorąc udział w specjalnie przygotowanym programie można będzie zapalić chanukowe świece, wysłuchać koncertu Chóru JCC Kraków, doskonalić swoje umiejętności kulinarne pod nadzorem uznanego szefa kuchni z Izraela, nauczyć się chanukowych pieśni czy też skorzystać z porad genealogicznych. Nie zabraknie także koszernych pączków. Początek wydarzenia o godz. 17.00 w siedzibie JCC Kraków na ul. Miodowej 24.

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na mikołajkowy koncert świąteczny w wykonaniu chóru Viihdekuoro Jyväset z Finlandii. W programie wydarzenia fińskie melodie świąteczne oraz wizyta Mikołaja. Początek o godz. 17.00 na ul. Sokolskiej 13.

Natomiast fani mocnych brzmień powinni wybrać się do Klubu Kwadrat na ul. Skarżyńskiego 1. O godz. 18.00 rozpocznie się tam koncert grup Decapitated, Frontside, Virgin Snatch i Drown My Day. To kolejny przystanek na trasie koncertowej pt. „Knock Out Tour 2018”.

„Grafenowa rewolucja – od idei do aplikacji” – to tytuł wykładu Klaudii Żerańskiej-Chudek z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Badaczka zmierzy się z faktami i mitami o grafenie, a także pokrótce przedstawi jego historię od odkrycia, przez badania podstawowe, do obecnych i możliwych aplikacji. Początek wykładu o godz. 18.00 w De Revolutionibus Books&Cafe na ul. Brackiej 14.

Również o godz. 18.00 w Cricotece na ul. Nadwiślańskiej 2 rozpocznie się prolog przyszłorocznej edycji festiwalu Opera Rara. Podczas koncertu pt. „Wagner ex post Wagner ex ante” usłyszymy Marzenę Lubaszkę (sopran), Jacka Ozimkowskiego (bas) i Wiolettę Fludę (fortepian). W programie utwory Richarda Wagnera: „Wotans Abschied” i „Wesendonck-Lieder”.

Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami zapraszają na 19. Festiwal Filmu Niemego, który oferuje podróż w czasie do początków istnienia kinematografii. Pokazom filmów niemych towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu uznanych artystów z Polski i ze świata. Podczas pokazu inauguracyjnego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na ul. Konopnickiej 26 zobaczymy film „Bestia” w reżyserii Aleksandra Hertza z 1917 r. Muzykę na żywo do obrazu zagra zespół Kroke. Początek o godz. 19.30.

Rosalie. To obecnie najjaśniej świecąca przedstawicielka muzyki R&B w Polsce. Podczas koncertu w klubie ZetPeTe na ul. Dolnych Młynów 10 artystka będzie promować swój album pt. „Flashback”, na którym znalazły się m.in. produkcje Chloe Martini, Bartka Kruczyńskiego czy Bitaminy. Początek o godz. 20.00.

Natomiast BAL na Zabłociu zaprasza na pokaz filmu „To właśnie miłość”. Początek projekcji o godz. 21.00 na ul. Ślusarskiej 9.

Więcej informacji na stronie internetowej karnet.krakow.pl.

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także