Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wielozmysłowy odbiór sztuki – gościnny wykład Chrisa Saltera

Teatr Ludowy oraz Katedra Performatyki UJ zapraszają na wykład „Projektowanie wielozmysłowych środowisk performatywnych”, który w formule masterclass wygłosi Chris Salter, artysta, profesor nowych mediów, techniki i badań nad zmysłami na Concordia University w Kanadzie, aktualnie rezydujący w Berlinie. Wykład odbędzie się we wtorek, 18 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Jest częścią innowacyjnego projektu „Przewodnicy zmysłów”, który Teatr Ludowy realizuje od września tego roku.

Fot. materiały prasowe

Tematem wykładu będą koncepcyjne, artystyczne i techniczne aspekty tworzenia wielozmysłowych środowisk performatywnych, czyli przestrzeni łączących elementy sztuk wizualnych, performansu i nowych technologii w celu wytworzenia immersyjnych doświadczeń uczestników. Chris Salter omówi zarówno przykłady historyczne z obszaru teatru, architektury i sztuk performatywnych, jak i współczesne projekty z własnego dorobku artystycznego. Opowie też o praktycznych problemach, które pojawiały się podczas pracy nad takimi instalacjami, jak Haptic Field (2017) czy Displace 2.0 (2012).

Wykład Chrisa Saltera wprowadzi polskich praktyków, badaczy i widzów w świat hybrydycznych zjawisk w najnowszych sztukach performatywnych, a przede wszystkim dostarczy wielu praktycznych informacji. W jaki sposób wykorzystywać technologię do tworzenia nowych doświadczeń odbiorczych? Jak dogadać się z programistami i projektantami nowych technologii? Gdzie i jak aplikować o środki na tego typu projekty?

Wykład jest realizowany w ramach projektu „Przewodnicy zmysłów”, skierowanego do osób niewidomych i słabowidzących, realizowanego przez Teatr Ludowy we współpracy z Katedrą Performatyki UJ ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.

Wykład odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem. Po zakończeniu będzie możliwość zadawania pytań. Liczba miejsce jest ograniczona. Zgłoszenia udziału w wydarzeniu należy wysyłać na: rezerwacja@ludowy.pl.

Chris Salter – artysta sztuk performatywnych, związany z Katedrą Nowych mediów, technologii i zmysłów na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Na co dzień mieszka w Berlinie. Współautor wielu wielkoformatowych instalacji artystycznych, wystawianych w najważniejszych instytucjach sztuki współczesnej, takich jak Musée d’art Contemporain (Montreal), Chronus Art Center (Szanghaj), Muffathalle (Monachium), Vitra Design Museum (Bazylea), HAU3 (Berlin). Prace Saltera były również pokazywane na takich międzynarodowych festiwalach, jak Biennale Architektury w Wenecji, Wiener Festwochen (Wiedeń), Ars Electronica (Linz), czy CTM Berlin. Do jego ostatnich prac należą Haptic Field (2017), Futile Labor (2015), Ilinx (2014). Autor książek Alien Agency: Experimental Encounters with Art in the Making (MIT Press, 2015) oraz Entangled: Technology and the Transformation of Performance (MIT Press, 2010).

Projekt „Przewodnicy zmysłów”, który od września realizuje Teatr Ludowy, ma na celu tworzenie przestrzeni, w której osoby niewidome i słabowidzące będą pełnosprawnymi odbiorcami sztuki, poprzez angażowanie m.in. zmysłu dotyku, węchu, smaku i słuchu. Widzowie będą mogli poczuć, że postaci jest zimno, że jest zmęczona, bo musi dźwigać ciężki bagaż, że czuje się źle ze względu na nieprzyjemny zapach. Spektakl-instalacja poprzez swoją formę ma prowokować do wykształcenie nowej formy uczestnictwa w teatrze, która zakłada maksymalne zbliżenie widza do kreowanej rzeczywistości. Dodatkowo realizacja projektu pozwala na stworzenie przestrzeni do spotkania i wprowadza element nowej, bo opartej na współdziałaniu, wspólnotowości widzów widzących i niewidzących. Forma teatralna spektaklu to nowatorskie wykorzystanie rekwizytów oraz kostiumów, które są używane nie tylko przez aktorów, ale również przez widzów. Ci ostatni poprzez ich dotykanie, smakowanie i wąchanie wchodzą w pełni w wykreowaną rzeczywistość, w której zmysły uruchamiają emocje.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-12-12
Data aktualizacji: 2018-12-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź