Komunikat archiwalny

Pamiątkowy obelisk na Zabłociu

Nowy symbol upamiętnił wydarzenia i bohaterów II wojny światowej. W piątek, 14 grudnia, w samo południe na bulwarze Lotników Alianckich w Krakowie został odsłonięty obelisk z okazji setnej rocznicy powstania Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

Pamiątkowy obelisk na Zabłociu
Fot. telewizja.krakow.pl

Pamiątkowy obelisk odsłonili Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa, oraz Stanisław Wojdyła, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. W uroczystości wzięli także udział uczniowie i nauczyciele ze szkół związanych z lotnictwem.

Obelisk upamiętnia miejsce katastrofy samolotu Consolidated B-24 Liberator, do jakiej doszło 17 sierpnia 1944 roku. To hołd złożony załodze L/F D. Wrighta, która została zestrzelona przez Niemców na osi przelotu Grzegórzki – Zabłocie, gdy wracała z zrzutu dla AK. Wieża ogonowa z fragmentami usterzenia i martwym strzelcem wewnątrz spadła najprawdopodobniej na północnym brzegu Wisły, na składy węglowe rzeźni miejskiej. Wiele kolejnych części i - być może - ciała lotników wpadły do Wisły, większość płatowca spadła na teren składów na Zabłociu. Katastrofę przeżył tylko Australijczyk, kpt. Allan Hammet, któremu życie uratował oddział AK. Gdy doszedł do siebie, wstąpił w szeregi oddziału, a po wojnie wrócił do domu i ożenił się z Polką. Miał dwóch synów, zmarł w 1981 roku.

Obelisk powstał w czynie społecznym z inicjatywy Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i przy wsparciu prezydenta Krakowa.

 

Pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także