Komunikat archiwalny

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Krakowa

Betlejemskie Światło Pokoju po raz kolejny zawitało do Krakowa. 16 grudnia harcerze z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego podzielili się nim z mieszkańcami naszego miasta. „Światło, które łączy” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Po raz dwudziesty ósmy harcerze i harcerki byli strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Krakowa
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światło Pokoju rozpoczęła się o godz. 15.45 na Wzgórzu Wawelskim, gdzie odbył się apel harcerski. O godz. 16.30 została odprawiona msza w Katedrze na Wawelu.

O godz. 18.30 pod wieżą ratuszową na Rynku Głównym harcmistrz Mariusz Siudek, Komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej, przekazał Bogusławowi Kośmiderowi, zastępcy prezydenta Krakowa, zapalony lampion Betlejemskiego Światła Pokoju.

Akcję „Światła Pokoju” z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju Światełko dociera do ponad 25 krajów europejskich, w tym także do Polski. Co roku wybrane przez ORF dzieci odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia i tu przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu europejskich krajów.

Od 1991 r. małopolscy harcerze dostarczają Betlejemskie Światło Pokoju do Krakowa i przekazują wszystkim, którzy chcą by Światło trafiło do ich domów podczas Świąt Bożego Narodzenia.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także