Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków skutecznie informuje o smogu

Miasto Kraków – w odróżnieniu od prawnych regulacji dla całego kraju – stosuje własną politykę informowania i alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza. Codziennie, m.in. za pomocą miejskich stron internetowych, zintegrowanego systemu informacji pasażerskiej na przystankach tramwajowych, w pojazdach komunikacji miejskiej, krakowianie dowiadują się o bieżących stężeniach pyłów w powietrzu, dzięki czemu są najbardziej poinformowanymi i uświadomionymi w temacie smogu mieszkańcami w Polsce.

Fot. Paweł Krawczyk / krakow.pl

Na szczeblu krajowym wyszczególniono dwa poziomy zanieczyszczenia: poziom informowania (stężenie pyłu PM10 od 200 do 300 mikrogramów) w okresie 24-godzinnym i poziom alarmowy (stężenie pyłu PM10 powyżej 300 mikrogramów).

Kraków, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, od kilku lat informuje o zanieczyszczeniach już od poziomu 50 mikrogramów. W czasie ponadnormatywnych stężeń zachęca do przesiadania się na komunikację miejską. Przez cały rok miasto promuje również proekologiczne zachowania. W kampaniach, zamieszczanych w mediach społecznościowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej mieszkańcy mogą zapoznawać się z aktualnymi akcjami realizowanymi w Krakowie, służącymi do poprawy jakości powietrza.

W programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego określono trzy stopnie zagrożenia dla poszczególnych przedziałów stężeń pyłu zawieszonego PM10: I stopień – żółty (od 50 mikrogramów), II stopień – pomarańczowy (powyżej 150 mikrogramów) i III stopień – czerwony (powyżej 300 mikrogramów). Dla każdych danych to wartość uśredniona z 24 godzin.

Miasto informuje o tym m.in. za pomocą specjalnych grafik:

SMOG

SMOG

SMOG

Ponadto, miasto opracowało aplikację Powietrze Kraków na smartfony, za pomocą której mieszkańcy w szybki sposób można sprawdzić bieżące średnie stężenie pyłów w powietrzu z siedmiu stacji monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, rozmieszczonych w różnych częściach Krakowa. Bieżącą informację o stężeniach pyłów można sprawdzić na głównej stronie portalu Magiczny Kraków, na ekranach LED umieszczonych na rondzie Mogilskim, ul. Starowiślnej i al. Krasińskiego, a także w tramwajach i autobusach.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2018-12-18
Data aktualizacji: 2019-01-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź