Komunikat archiwalny

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.35

100 lat wolnej Ojczyzny

Za nami 100 lat wyzwolonej Ojczyzny. 100 lat wypełnionych radością i ekscytacją pierwszych dni w wolnej Polsce. Dni radosnych ale i trudnych, w których musieliśmy pokonać trudy odbudowy przez lata nieistniejącego państwa. Wśród tych 100 lat były dni radosne i pełne optymizmu, ale były również te trudne, kiedy łzy płynęły po policzku. Jednak czas pokazał, że daliśmy radę. Wspólnie stworzyliśmy od nowa wolną Polskę i tworzymy ją nadal.

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.35
Fot. Wydział Promocji i Turystyki

Ostatnie tygodnie to czas refleksji. Wspominaliśmy to, co było. Wracając do zakurzonych już kart historii przypomnieliśmy sobie tę ciężką walkę, którą musieliśmy stoczyć, aby dziś żyć w wolnym kraju. W dniu setnych urodzin nie możemy zapomnieć o ludziach, o bohaterach, którzy przez lata walczyli o naszą wolność. O żołnierzach, którzy przelewali krew za naszą Ojczyznę na wszystkich frontach I Wojny Światowej. Tak wielu z nich nie wróciło już do domu, oddało swe życie za wolność, której sami już nie doczekali. W tych dniach pomyślmy o nich, dziękując im za to ogromne poświęcenie. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju.

Materiały prasowe Wydziału Promocji i Turystyki

Musimy pamiętać też o tych, którzy walczyć nie mogli. O tych którzy zostali w zniewolonym kraju, ale nie pozostali bierni. O bohaterach podziemia, którzy ryzykując swoje życie uczyli polskiej mowy, którzy dbali o polską kulturę i obyczaje. Oni również ryzykowali swoją wolność, a nawet życie. Sprzeciwiając się zaborcy pilnowali, aby Polska wymazana z map istniała nadal, w naszych sercach i umysłach. Nie pozwolili zaborcy zniszczyć w nas dumy narodowej i patriotyzmu. To dzięki nim czuliśmy się nadal Polakami, chociaż Polski nie było na mapach już tyle lat. To ludzie, dzięki którym mogła się odrodzić wolna Polska.

Świętując moje setne urodziny pamiętajmy również o tym, żeby nadal dbać o naszą Ojczyznę, za którą tylu rodaków oddało swe życie. Tylko my możemy sprawić, aby nadal rosła w siłę, rozwijała się. To, jak będzie wyglądać Polska za kolejne sto lat zależy głównie od nas. Zróbmy wszystko, aby świętując za kolejne sto lat móc powiedzieć, że to pokolenie przyczyniło się do rozwoju naszej Ojczyzny.

Materiały prasowe Wydziału Promocji i Turystyki

Kończąc obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości życzę sobie, abyśmy już nigdy nie musieli walczyć o wolność, aby nasza Ojczyzna rosła w siłę. Abyśmy mogli czuć się dumni będąc obywatelami tego kraju. Pamiętajmy też o naszym mieście. Dbajmy o nie, gdyż jest wizytówką naszego kraju i nas samych. To miasto najchętniej odwiedzane przez turystów, z pięknymi zabytkami i historią. Możemy być z niego dumni. I pamiętajmy - to od Krakowa wszystko się zaczęło…

 

Wyzwolona_1918

Pokaż metkę
Autor: Wydział Promocji i Turystyki
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej