Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nośniki reklamowe na nowych zasadach?

Przedmiotem posiedzenia Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa była informacja Prezydenta Miasta Krakowa o projekcie uchwały w sprawie ustalenia „Zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń dla Miasta Krakowa”.

Radni zapoznali się z projektem uchwały w tej sprawie. Przedstawił go Grzegorz Janyga, zastępca dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego. 

Celem uchwały jest ustalenie zasad i warunków sytuowania na terenie Krakowa obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Jednocześnie uchwała ma chronić istniejącą strukturę przestrzenną, zabytkowe obiekty, cenne historycznie i kulturowo walory widokowe miasta, oraz przeciwdziałać degradacji przestrzeni publicznej i terenów otwartych przez obiekty małej architektury, tablice reklamowe  i urządzenia reklamowe oraz ogrodzenia, a także przeciwdziałać zawłaszczaniu przestrzeni publicznej poprzez ograniczanie sytuowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych w przestrzeniach publicznych.

Na potrzeby uchwały miasto zostało podzielone na III strefy. Obszar Starego Miasta podlega regulacjom Parku Kulturowego.

Radni zgłosili szereg uwag do projektu uchwały. Najistotniejszym wnioskiem wydaje się być konieczność wizualizacji kilku rejonów miasta z naniesionymi nośnikami reklamowymi, zróżnicowanych pod względem  paramentów (np. proponowanych w uchwale 100 metrów między nośnikami, 50 m oraz dla porównania obraz rzeczywisty). Wg radnych: Jakuba Koska, Aleksandra Miszalskiego i Michała Starobrata pozwoli to ocenić przewidywane efekty wprowadzenia uchwały. Obecnie lokalne firmy reklamowe skarżą się, że przy zachowaniu proponowanych parametrów istnieje ryzyko, że z rynku zostanie wyeliminowanych większość firm. Sugerują także, że firmy znajdą inne legalne sposoby na reklamę, np. reklama tranzytowa.

Zastępca prezydenta Jerzy Muzyk obiecał, że wizualizacje zostaną wykonane, a także zaznaczył, że celem uchwały jest poprawa jakości przestrzeni publicznej, a nie eliminacja lokalnego rynku reklamowego.

Radny Włodzimierz Pietrus dopytywał m.in. o wieloletnie umowy na wykorzystanie nośników reklamowych. - Prawo nie działa wstecz, a uchwała przewiduje okres dostosowawczy 2 lata – informował dyrektor Janyga.

Włodzimierza Pietrusa interesowały także banery na rusztowaniach przedstawiające jedynie stan budynku po remoncie, służące celom estetycznym. Wg projektu uchwały baner na remontowanym budynku będzie mógł zajmować 50% powierzchni rusztowania, wisieć przez 12 miesięcy i pojawiać się na nim nie częściej niż raz na 7 lat. Czyli zgodnie z projektem uchwały nawet baner wieszany dla celów estetycznych i ochronnych nie będzie mógł w 100 proc. zasłonić remontowanego budynku. Dyrektor Janyga zaznaczył, że zgodnie z przepisami nie można ingerować w treść nośnika. Jeśli chodzi o remonty budynków na starym mieście, to takie sprawy może bardziej szczegółowo opisywać uchwała o Parku Kulturowym.

Radny Pietrus wystąpił również w imieniu wspólnot mieszkaniowych, które wynajmują przestrzenie budynków na reklamy. Obecnie będą to mogły robić jedynie do wysokości pierwszego piętra. Radny Pietrus zwraca uwagę, że taki zapis uprzywilejowuje bilbordy wolnostojące wobec tych umiejscowionych na budynkach i odbiera wspólnotom możliwość zarobkowania na wynajmie przestrzeni reklamowej. Ponadto, jak zaznaczył radny, reklamy usytuowane na budynkach są często mniej inwazyjne niż te wolnostojące.

Radny Jacek Bednarz zwrócił także uwagę, że technologia idzie do przodu, a prezentowana uchwała za nią nie nadąża. Zwrócił uwagę np. na szklane budynki podświetlane od wewnątrz. Wg dyrektora Janygi, takie szczegółowe zakazy może wprowadzić jedynie uchwała o parku kulturowym. Jeżeli będą powstawały kolejne uchwały o parku kulturowym dla kolejnych rejonów miasta, to te będą wyłączane z tej uchwały.

Ponadto radni podczas posiedzenia Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr LXXX/1223/13 Rady Miasta Krakowa w sprawie przyjęcia programu ochrony i gospodarowania zasobami wodnymi dla Miasta Krakowa pod nazwą „Krakowski program małej retencji wód opadowych”. Projekt uchwały

Również pozytywnie zaopiniowali projekt budżetu Miasta Krakowa na rok 2019 (projekt uchwały). Natomiast projekt uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa nie uzyskał opinii pozytywnej (projekt uchwały).

Pozytywne opinie otrzymały także projekty uchwał w sprawie rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia nieuwzględnionych przez Prezydenta Miasta Krakowa uwag złożonych do projektu planu zagospodarowania przestrzennego obszarów: „Skotniki i Kostrze” oraz „Witkowice – Północ”. Wcześniej radni omówili projekty uchwał w sprawie uchwalenia tych planów.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-01-08
Data aktualizacji: 2019-01-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź