Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny czwartek w Krakowie

Ewa Błachnio, Marek Gierszał, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Tomasz Jachimek, Stanisław Lem, Krystian Lupa, Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Maria Seweryn, Johann Strauss - te nazwiska gwarantują, że kulturalny czwartek w Krakowie nie może się nie udać. Oto nasz przegląd najciekawszych wydarzeń, które odbędą się dziś w mieście.

Fot. Krakowski Teatr Scena STU / materiały prasowe

Kim są bladawce, poruszające się na wapiennych rusztowaniach? Po co im wiecznie ruszający się robak w ustach? Dlaczego na nocnym niebie świecą już tylko gwiazdy, a zniknęły pćmy i murkwie? I kto w kosmosie może sprawić, żeby ze świata zniknęły nienasycenie i nienawiść? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy w spektaklu Agnieszki Olsten „Bajki robotów” na podstawie pełnych humoru i absurdu opowiadań Stanisława Lema. Początek przedstawienia o godz. 9.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na ul. Rajskiej 12.

Klub Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na międzypokoleniową kolędę, czyli wspólne śpiewanie bożonarodzeniowych pieśni. Koncertowi kolęd będzie towarzyszyć program artystyczny w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 89. Początek o godz. 16.00 na os. Bohaterów Września 26.

Wystawiając „Rodzeństwo” Krystian Lupa po raz trzeci sięgnął do twórczości Thomasa Bernharda - wybitnego XX-wiecznego austriackiego powieściopisarza, poety i dramaturga. Spektakl, który swoją premierę miał w 1996 r., będzie można zobaczyć na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru przy ul. Starowiślnej 21. Początek o godz. 18.00. Na teatralnych deskach wystąpią Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Agnieszka Mandat i Piotr Skiba.

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na „Miłość na Miodowej” – spektakl oparty na prozie Leo Lipskiego. W obsadzie przedstawienia Marek Jędrzejczyk, Magdalena Żurawska, Wojciech Gałziński i tancerki z grupy baletowej Etiuda Nowohuckiego Centrum Kultury. Początek o godz. 18.00 na ul. Sokolskiej 13.

Stary Wiedeń to prawdziwy bohater jednej z najlepszych i najbardziej popularnych operetek świata, czyli „Zemsty nietoperza” Joanna Straussa. Jej napisanie zajęło słynnemu "królowi walca" zaledwie kilka tygodni, prapremiera okazała się olbrzymim sukcesem. Brawurowa komedia pomyłek z intrygującym librettem w doskonałym tłumaczeniu Juliana Tuwima, a wszystko to w rytmach walca i polki. Spektakl rozpocznie się o godz. 18.30 w Operze Krakowskiej na ul. Lubicz 48.

Z trudnym i bolesnym tematem żałoby po stracie dziecka i rozłąki zakochanej w sobie niegdyś pary zmierzy się na deskach Krakowskiego Teatru Scena STU reżyser Marek Gierszał. „Trucizna” – wielokrotnie nagradzana i wystawiana w całej Europie sztuka holenderskiej dramatopisarki Lot Vekemans – to swoista psychodrama rozpisana na dwie osoby. Ona i on spotykają się po latach w przycmentarnej kaplicy z powodu trucizny. Szybko okaże się, że prawdziwą toksyną, która trawi byłych małżonków, jest co innego: smutek, niewypowiedziany żal, wzajemne pretensje i cierpienie po ogromnej stracie, z którą każde z nich poradziło sobie na swój własny sposób. Czy emocje bohaterów znajdą swoje ujście? Czy dane będzie im przeżyć katharsis i zaznać spokoju ducha? Przekonamy się o tym o godz. 19.00 (al. Krasińskiego 16). W główne role wcielą się Maria Seweryn i sam reżyser.

Krakowskie Forum Kultury i Krakowska Szkoła Flamenco Almoraima zachęcają do wspólnej zabawy, tańca i śpiewu podczas noworocznej zambomby! Zambomba to tradycyjny andaluzyjski instrument perkusyjny – używany między innymi w czasie spotkań okołoświątecznych w hiszpańskiej Andaluzji do wykonywania kolęd flamenco. Zambomba to również zabawa, podczas której mieszkańcy andaluzyjskich miast spotykają się na ulicach i skwerach, by wspólnie bawić się, grać na instrumentach, śpiewać i świętować. Podobnie będzie wyglądała krakowska zambomba. Początek o godz. 19.00 na ul. Mikołajskiej 2.

Bricolage Publishing i Spółdzielnia Ogniwo zapraszają na krakowską premierę nowego, poszerzonego wydania kontrowersyjnej powieści Edwarda Pasewicza „Śmierć w darkroomie”, głośnego prozatorskiego debiutu wielokrotnie nagradzanego poety. Początek o godz. 19.00 na ul. Paulińskiej 28.

„Pokochać Himalaje” to tytuł spotkania z Magdaleną Jończyk w księgarni i kawiarni podróżniczej Bonobo na Małym Rynku 4. Jończyk, która od wielu lat prowadzi autorskie trekkingi w Nepalu, opowie o tym, jak wygląda to wymarzone przez miłośników gór miejsce, jacy są tam ludzi i jak wygląda ich życie. Zdradzi również, w jaki sposób najlepiej przygotować się do wyjazdu w Himalaje, aby z trekkingu przywieźć same najlepsze wspomnienia.

„…i zawsze przy mnie stój” to komedia o kłamstwie, z podróżą w czasie i przestrzeni w tle. Bazą spektaklu jest znakomity tekst Tomasza Jachimka a na scenie zobaczymy Ewę Błachnio i Elżbietę Bielską. Początek o godz. 19.00 w Sztuce na wynos na ul. Starowiślnej 55/6.

Beata Rybotycka, Edyta Krzemień, Joanna Pocica, Maciej Balcar, Zbigniew Preisner i zespół Jana Karpiela Bułecki zaśpiewają „Stare i nowe kolędy” w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Początek koncertu o godz. 20.00.

Salto w tył, salto w przód. W klubie Szpitalna 1 o godz. 22.00 zabrzmi deep i garage house z początku lat dziewięćdziesiątych i nie mniej ciekawa fala nowych brzmień często inspirowanych starą szkołą. Zagrają Brioche i K name.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-01-10
Data aktualizacji: 2019-01-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź