Komunikat archiwalny

Wybrano lokalizację ośrodka dla dzikich zwierząt

Krakowscy radni podjęli decyzję w sprawie lokalizacji ośrodka dla dzikich zwierząt. Miejsce, gdzie wymagające fachowej pomocy sarny, lisy czy jeże będą wracać do zdrowia, powstanie na terenie Lasów Tynieckich.

Wybrano lokalizację ośrodka dla dzikich zwierząt
Fot. pixabay.com

Specjalny ośrodek będzie miejscem, w którym ludzie fachowo zaopiekują się wymagającym leczenia i rehabilitacji dzikimi zwierzętami, by – gdy już odzyskają siły – wypuścić je na wolność. O tym, że jest to inwestycja niezbędna, świadczy liczba interwencji dotyczących dzikich zwierząt. Z danych MPO wynika, że liczba śmiertelnych zdarzeń ze zwierzętami wahała się w latach 2013–2017 od 711 do 919 rocznie.

Na podstawie przeprowadzonych analiz wytypowano dwie lokalizacje dla budowy ośrodka: w Pleszowie oraz w Lasach Tynieckich. Od 5 listopada do 4 grudnia 2018 r. trwały konsultacje społeczne, w których każdy mógł wziąć udział. Ostatecznie zebrano 363 formularze konsultacyjne i bezapelacyjnie (360 do 3) zwyciężyły Lasy Tynieckie. Za tą lokalizacją opowiedziała się również Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska. Zlecono także wykonanie opracowań dotyczących budowy ośrodka i jego kosztów, które również potwierdziły, że najkorzystniejsza jest trzyhektarowa działka w Lasach Tynieckich, oraz że budowa ośrodka będzie kosztować ponad 18 mln zł.

W autopoprawce do projektu budżetu na inwestycję przeznaczono 500 tys. zł. Miasto będzie także szukać zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięcia.

Pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także