Komunikat archiwalny

Wręczenie odznak „Przyjaciela Krakowa”

W niedzielę, 13 stycznia, odbyło się w sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wręczenie odznak „Przyjaciela Krakowa”, przyznawanych przez Koło Grodzkie PTTK. Podczas uroczystości został także wręczony medal „Za Pomoc i Współpracę”, przyznany Miastu Kraków przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Medal, w imieniu prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, odebrała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta ds. edukacji, sportu i turystyki.

Wręczenie odznak „Przyjaciela Krakowa”
Fot. Marian Satała

Najwyższe trofeum akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” – czyli odznakę w stopniu „Z Pawim Piórem”, otrzymały 24 osoby, które w minionym sezonie uczestniczyły w 70 spacerach po Krakowie i wysłuchały 10 dedykowanych wykładów o jego historii, przygotowanych przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Nagrodzeni odebrali odznaczenia z rąk zastępcy prezydenta – Anny Korfel-Jasińskiej, a także przedstawicieli współorganizatorów akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, jak również Zarządu Oddziału Krakowskiego PTTK i Koła Grodzkiego PTTK.

Podczas uroczystości zostały także wręczone medale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Za Pomoc i Współpracę”.

Współorganizatorami akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” są (od początku jej istnienia): Koło Grodzkie PTTK w Oddziale Krakowskim PTTK, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (organizator prelekcji na odznakę Złotą „Z Pawim Piórem”), Gazeta Krakowska (dawniej Echo Krakowa) oraz Urząd Miasta Krakowa, a od 2017 roku także Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie i Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki.

Akcja "Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa" rozpoczęła się w listopadzie 1972 roku, kiedy to na tytułowej stronie "Echa Krakowa" ukazał się tekst zapraszający czytelników do udziału w wycieczkach, regulamin zdobywania odznaki i program spacerów. Na pierwszej zbiórce, pod Wieżą Ratuszową na Rynku, zgromadziło się blisko 700 krakowian. Pierwotnie akcja zaplanowana na jeden sezon, kontynuowana była przez lata następne. Spowodowały to listy uczestników z prośbą o jej przedłużenie oraz olbrzymie zainteresowanie zwiedzających. Akcja trwa do dnia dzisiejszego. Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach, tak aby uczestnicy - mieszkańcy Krakowa, poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię i zabytki. W ciągu sezonu (listopad - marzec) przygotowanych jest około 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Akcja pozwala na kompleksowe poznawanie Krakowa: najpierw dzieje miasta i sztuki w poszczególnych epokach, potem ulice, dzielnice, szlaki tematyczne, muzea, kościoły.

Od początku istnienia akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, wzięło w niej udział ponad 600 tysięcy osób i przyznano blisko 30 tysięcy odznak w różnych stopniach.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także