Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków wśród liderów płatności bezgotówkowych

Miasto Kraków w 2007 roku jako pierwsze w Polsce zaoferowało mieszkańcom możliwość płacenia kartą w urzędzie i do dziś przoduje wśród samorządów, które najlepiej dbają o rozwój płatności bezgotówkowych. Obecnie już około 55% transakcji realizowanych w Urzędzie Miasta Krakowa odbywa się bez udziału gotówki. Mieszkańcy cenią sobie oszczędność czasu, wygodę i bezpieczeństwo. Kraków przoduje też w zestawieniu „Cashless Cities”, opublikowanym 10 stycznia. To pierwsze tego typu zestawienie w Polsce, przygotowane przez Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych CentroPolis z Torunia.

Fot. pixabay.com

W rankingu „Cashless Cities” uwzględniono kilkadziesiąt polskich miast różnej wielkości. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: najmniejsze miasta do 20 tys. mieszkańców, miasta średnie oraz największe ośrodki z liczbą mieszkańców przekraczającą 100 tys. Analizowano rozwój płatności bezgotówkowych w transporcie publicznym, urzędach miejskich oraz w placówkach kulturalnych i sportowych zarządzanych przez samorządy.

Najbardziej bezgotówkowym miastem wśród tych największych okazał się Kraków. Okolicznościową statuetkę odebrała w imieniu miasta dyrektor Wydziału Finansowego UMK Katarzyna Cisowska-Mleczek. Wśród miast o największej liczbie mieszkańców sporo punktów zdobyły także Olsztyn, Rzeszów i Warszawa.

Jak podkreślano podczas gali ogłoszenia wyników, samorządom powinno zależeć na rozwoju płatności bezgotówkowych za usługi miejskie, ponieważ dzięki nim odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Polacy mają już w portfelach ponad 40 mln kart płatniczych i chętnie korzystają z nich w sklepach czy punktach usługowych. Większość z tych transakcji bezgotówkowych odbywa się zbliżeniowo. Zauważono, że coraz więcej samorządów dostrzega korzyści z wdrażania nowoczesnych płatności.

Przypomnijmy, że Kraków był pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło możliwość dokonywania bezgotówkowych płatności przez terminale. To był rok 2007 roku. Później w ślady Krakowa poszły inne miasta. Od tamtego czasu Kraków systematycznie zwiększał zakres wykorzystania nowoczesnych rozwiązań płatniczych. Obecnie  mieszkańcy Krakowa mogą dokonywać transakcji kartami płatniczymi we wszystkich kasach Urzędu Miasta Krakowa. Obecnie we wszystkich lokalizacjach urzędu dostępnych jest około 38 terminali. Kasy znajdują się: na pl. Wszystkich Świętych 3-4, na al. Powstania Warszawskiego 10 (Centrum Administracyjne), os. Zgody 2, ul. Wielickiej 28a, ul. Lubelskiej 27, ul. Nowohuckiej 1, ul. Grunwaldzkiej 8.

Możliwość dokonywania opłat za pomocą kart płatniczych to jednak nie wszystko. W Urzędzie Miasta Krakowa istnieje również możliwość dokonywania opłat za pomocą telefonu oraz polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Mieszkańcy cenią sobie takie rozwiązania – głównie ze względu na oszczędność czasu, wygodę i bezpieczeństwo. Odsetek opłat  bezgotówkowych wzrasta z roku na rok.

Do dyspozycji krakowian są również opłatomaty. Takie samoobsługowe urządzenia znajdują się w pięciu lokalizacjach: na al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielickiej 28a, os. Zgody 2, ul. Lubelskiej 29 i ul. Grunwaldzkiej 8. Można w ten sposób uiścić opłaty komunikacyjne, opłaty za uprawnienia do kierowania pojazdami i opłaty skarbowe. Korzystanie z kas automatycznych nie wiąże się z żadnymi prowizjami i dodatkowymi opłatami. Urządzenia obsługują karty Visa i Mastercard, a także gotówkę (banknoty i bilon; automat wydaje resztę) jak również aplikację IKO (telefon).

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-01-15
Data aktualizacji: 2019-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź