Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny czwartek w Krakowie

Teatr, muzyka, kino i spotkania - tak w skrócie prezentuje się dzisiejszy dzień w Krakowie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym programem kulturalnym.

Fot. Kino Pod Baranami / materiały prasowe

Kino Agrafka zaprasza młodych widzów do wspólnego spędzenia zimowych ferii przed kinowym ekranie. Dziś na ul. Krowoderskiej 8 zaprezentowany zostanie film pt. „Kapitan Morten i królowa pająków”. Przed seansem odbędzie się podstawowy kurs pierwszej pomocy. Początek wydarzenia o godz. 10.30.

W Nowohuckim Centrum Kultury trwa kolejna odsłona festiwalu Teatrów dla Dzieci. Dziś o godz. 11 na al. Jana Pawła II 232 najmłodsi widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Miś Tymoteusz Rym Cim Ci”, przygotowany przez Teatr Lalek „Rabcio” z Rabki Zdrój. To opowieść o przygodach sympatycznego i wesołego misia, który szuka prawdziwego przyjaciela.

Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza na zajęcia pt. „Magnetycznie niemożliwe?”, podczas których dzieci wraz z opiekunami przeprowadzą serię ciekawych doświadczeń – poznając działanie magnesów i elektromagnesów. Wykonają także małe puzzle magnetyczne i zabiorą je do domu. Początek warsztatów o godz. 12.30 na ul. św. Wawrzyńca 15.

W filii nr 48 Biblioteki Kraków na os. Bohaterów Września 26 odbędzie się dziś dyskusja wokół książki „Tam, gdzie urodził się Orfeusz” Ałbeny Grabowskiej – polskiej pisarki z bułgarskimi korzeniami. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00.

Natomiast godzinę później w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką na ul. Szczepańskiej 1 rozpocznie się spotkanie z Markiem Koprowskim – pisarzem, dziennikarzem, reporterem, który od ponad 20 lat zajmuje się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. książki pt. „Legiony. Droga do legendy”.

W Centrum Kultury Żydowskiej trwa specjalny program z okazji przypadającej w tym roku 74. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Dziś na ul. Meiselsa 17 odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych poświęconych obozom zagłady w Oświęcimiu i Brzezince. Początek o godz. 18.00.

Archidiecezja Krakowska oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie zapraszają na XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. O godz. 18.00 w synagodze Tempel na ul. Miodowej 24 rozpocznie się spotkanie chrześcijan i Żydów poświęcone pamięci kardynała Franciszka Macharskiego. W wydarzeniu wezmą udział kard. Stanisław Dziwisz oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz.

Pół godziny później rozpocznie się 43. odsłona Salonu All In UJ. Gościem będzie Andrzej Seweryn – znakomity aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33.

Dla wszystkich miłośników i sympatyków jazzu Akademia Muzyczna w Krakowie przygotowała kolejny koncert z pokaźną porcją muzyki tego gatunku. O godz. 19:00 w sali koncertowej przy ul. św. Tomasza 43 wystąpią: Big Band Akademii Muzycznej, prowadzony przez Wojciecha Groborza; kwartet jazzowy w składzie: Mateusz Wachtarczyk – trąbka, Bartłomiej Noszka – saksofon, Kamila Drabek – kontrabas, Grzegorz Pałka – perkusja oraz goście specjalni: Stanley Breckenridge i Pavel Wlosok.

Piwnica Pod Baranami zaprasza na wieczór poezji Marka Wawrzyńskiego, które poprowadzi Bronisław Maj – wybitny poeta i specjalista od polskiej literatury współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Bohater wieczoru przeczyta wybrane wiersze z tomików z lat 1989-2013, a także najnowsze utwory. Wieczór uświetnią utwory muzyczne na skrzypce w wykonaniu Zbigniewa Pilcha z Akademii Muzycznej w Krakowie. Początek o godz. 19.00.

Natomiast o godz 19.30 w ICE Kraków na ul. Konopnickiej 17 rozpocznie się pierwsza tegoroczna odsłona cyklu ICE Classic. W sali audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego wystąpi sir Simon Rattle i jego Londyńska Orkiestra Symfoniczna. Usłyszymy mroczną, niepokojącą Muzykę na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka, która ilustrowała m.in. film Stanleya Kubricka „Lśnienie”, oraz osadzoną w romantycznej tradycji, choć miejscami antycypującą już ekspresjonizm VI Symfonię Antona Brucknera.

Czwartkowe noce w Kinie Pod Baranami to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru. To filmy prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej w studenckim gronie. Dziś na afiszu film „Vice” – nominowana do sześciu Złotych Globów historia Dicka Cheneya – wiceprezydenta USA pod rządami George’a W. Busha i jednego z najpotężniejszych ludzi tamtego czasu. Początek o godz. 22.30.

Więcej informacji na stronach serwisu „Karnet”.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-01-17
Data aktualizacji: 2019-01-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź