Komunikat archiwalny

Na półmetku „Przyjaciela Krakowa”

Przed nami półmetek trwającej 47. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Jesteśmy także na półmetku ferii zimowych więc to idealny czas na krótki spacer po Krakowie, z jego historią w tle. Aby wziąć udział w wybranej trasie wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki, wskazane w programie. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

Na półmetku „Przyjaciela Krakowa”
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W niedzielę, 20 stycznia 2019 r. zapraszamy do udziału w jednej z dwóch tras:

  • dla odznaki brązowej: „Szlakiem Jana Matejki po Krakowie”

Jan Matejko był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa historycznego XIX w. Uczył się w szkole św. Barbary i gimnazjum św. Anny, następnie uczył się m.in. w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium oraz w Wiedniu. Zafascynowany był historią Polski, dlatego tez postanowił nie tylko zilustrować historię Polski, ale przede wszystkim przeanalizować przyczyny jej upadku, aby wyciągnięte wnioski posłużyły teraźniejszości i przyszłości. Tak powstały najwspanialsze kompozycje, a stworzona w nich sugestywna wizja Polski oddziałuje od ponad stu lat na świadomość Polaków. Matejko żył tylko 55 lat, ale wykonał tytaniczną pracę. Jego pogrzeb, który odbył się 7 listopada 1893 roku, zgromadził tysiące mieszkańców Krakowa i dziesiątki delegacji z całej Polski. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim.

Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

  • dla odznaki złotej: „Dzieje krakowskiego szpitalnictwa”

Gdy myślimy o szpitalach w Krakowie, to na myśl przychodzą nam od razu te obecne – na Kopernika, Narutowicza, Jana Pawła II, Rydygier czy Żeromski – bo tak popularnie o nich mówimy. Dzisiaj szpitale przeważnie są oddalone od centrum, ale czy wiecie, że dawniej tak nie było? Ile było szpitali w starym Krakowie? I gdzie się znajdowały? I czy faktycznie, przy ul. Szpitalnej były jakieś szpitale? Tego wszystkiego dowiecie się podczas tego spaceru.

Spotkanie o godz. 9.30, w Domu Turysty PTTK, przy ul. Westerplatte 15/16.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – KOŁO GRODZKIE, przy współpracy z Miastem Kraków (partner akcji), Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła: www.kologrodzkie.pl. Do zobaczenia na trasach!

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także