Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny plan na ciekawy czwartek

Dziś rozpoczyna się festiwal Opera Rara, czyli wielkie święto melomanów. Nie jest to jednak jedyne wydarzenie, które warto wziąć pod uwagę, planując kulturalne popołudnie w Krakowie.

Fot. materiały prasowe

Początek festiwalu wyznaczy dziś opera „Hippolyte et Aricie” w reżyserii Sjarona Minailo. Muzyka Jeana-Philippe’a Rameau, jednego z twórców francuskiego baroku, wywołała w czasie premiery skrajne uczucia. Z dala od ówczesnych emocji, Minailo, znany z imponujących wizualnie spektaklów site-specific, zapowiada, że w Krakowie „Hippolyte et Aricie” będzie opowieścią o uniwersalnych walorach. Reżyserowi towarzyszyć będzie międzynarodowy zespół śpiewaków i Krakowska Orkiestra Festiwalowa. Początek opery zaplanowano na godz. 19.00, w Centrum Kongresowym ICE Kraków przy ul. Marii Konopnickiej 17.

Spektakl „Najdroższy” w teatrze Bagatela to jedna z teatralnych propozycji na zainicjowanie dzisiejszego popołudnia. Komedia Francisa Vebera to opowieść o niezbyt zaradnym życiowo pechowcu, Françoisie Pignon. Splotem niezwykłych okoliczności, wkrótce po utracie pracy i rozstaniu z żoną, otrzymuje niemały spadek. Tak przynajmniej myśli pewien inspektor podatkowy, który rozpoczyna śledztwo w sprawie naszego bohatera… Przed nami spotkanie z francuską komedią, jaką Polacy lubią najbardziej. Początek o godz. 16.00, na scenie Bagateli przy ul. Karmelickiej 6.

O mitach i opowieściach słowiańskich wiemy relatywnie niewiele, jeśli porównać je choćby ze skandynawskimi. Białe karty pobudzają jednak wyobraźnię. Jak żyli nasi przodkowie, jak wyglądały ich obrzędy i jakie snuli opowieści o stworzeniu świata, powstaniu człowieka? Opowieść o słowiańskiej przeszłości snuć będzie Szymon Góralczyk, przy akompaniamencie bębna obręczowego i kanklesu, czyli instrumentu podobnego nieco do cytry. „Mity i opowieści słowiańskie” rozpoczną się dziś, w Spółdzielni Ogniwo (ul. Paulińska 28) o godz. 17.30.

Po „Zbrodnię i karę” sięgnie dziś reżyser Szymon Budzyk i teatr Odwrócony. Historia Raskolnikowa, zbuntowanego studenta, na tle życia mieszkańców Petersburga, pozostaje jedną z najważniejszych pozycji światowej literatury. Co może przynieść nam powrót do bohaterów Fiodora Dostojewskiego i jak możemy odczytać na nowo jego opowieść o dobru i złu? Przekonamy się dziś, na scenie przy ul. Sławkowskiej 14, o godz. 18.00.

Styczniową Krakowską Książką Miesiąca uhonorowano „Kraków 1900” Urszuli Kozakowskiej-Zauchy. Kozakowska-Zaucha – historyk sztuki, kustosz w Muzeum Narodowym Krakowie, to specjalistka od sztuki z okresu Młodej Polski, a także kustosz wystawy „Kraków 1900”. Jej książka, podobnie, jak i wystawa to podróż do Krakowa przełomu XIX i XX wieku, jego sztuki (także tej użytkowej), jak i historia o życiu krakowian, ich zwyczajach czy rozrywkach. Na spotkanie z autorką i wręczenie nagrody Biblioteka Kraków zaprasza dziś, o godz. 18.00 do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1).

Więcej informacji na stronach internetowych „Karnetu”.

pokaż metkę
Autor: Monika Jagiełło
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-01-31
Data aktualizacji: 2019-01-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź