Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Plany baletu Cracovia Danza na rok 2019

Cykl spektakli baletowych „Cracovia Danza dla tańca”, Noc Tańca, Kongres Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego, cykl happeningów poświęconych popularyzacji Stanisława Moniuszki, spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata baletu w ramach cyklu „Czas na taniec!”, współpraca z instytucjami kultury w kraju i za granicą, wyjazdy, m.in. do Austrii, Francji, Grecji i Indii – tak zapowiada się rok 2019 dla baletu dworskiego Cracovia Danza.

Fot. materiały prasowe

We wtorek, 12 lutego Balet Cracovia Danza zainauguruje sezon w Teatrze Variete przebojem tanecznym „W starym kinie”, opartym na szlagierach z polskiego międzywojnia. 12 marca po raz kolejny artyści zaprezentują widowisko, cieszące się ogromną popularnością widzów.

Tydzień później, 19 marca, zostanie pokazany najnowszy spektakl Cracovia Danza – „Paderewski. Fantazja i legenda”. Tradycyjnie 7 maja zaplanowana została wielka gala taneczna „Dzień tańca z Cracovia Danza”, natomiast tydzień później, 14 maja, po raz pierwszy po latach zostanie pokazana „Dama z łasiczką”. Spektakl zostanie wznowiony specjalnie z okazji przypadającej w maju 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci.

Tradycyjnie balet Cracovia Danza będzie kontynuował swoje cykle „Czas na taniec!”. Pierwsze spotkanie 18 marca zostanie poświęcone Paderewskiemu, a dokładnie publikacji listów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Właśnie ta korespondencja stała się inspiracją dla Romany Agnel do stworzenia spektaklu „Paderewski. Fantazja i legenda”. W spotkaniu udział wezmą naukowcy oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wydawcy listów.

Tegoroczna, czwarta edycja happeningów „Cracovia Danza: balet w mieście”, poświęcona zostanie Moniuszce. Balet będzie występował w różnych przestrzeniach miasta, zwracając uwagę na związki kompozytora z Krakowem. Pierwszy odcinek happeningu zaplanowany jest na 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Zespół weźmie również udział w Krakowskich Nocach, m.in.: Tańca, Teatru, Poezji, Muzeów oraz w przedsięwzięciach takich, jak Pochód Lajkonika, Kongres Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego (OWHC).

21-28 lipca miłośnicy tańca spotkają się na 20. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza. Tym razem mistrzowie tańca z Europy i Azji, przeniosą nas do świata  bajki, baśni i legend. Specjalnie na festiwal zaplanowane zostały dwie premiery: „Pan Twardowski. Ale bajka!” z muzyką Stanisława Moniuszki w choreografii Aliny Towarnickiej i Dariusza Brojka oraz barokowa bajka „Podróże kota w butach”.

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-02-08
Data aktualizacji: 2019-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź