Komunikat archiwalny

O silnych kobietach w teatrze Barakah

W repertuarze teatru Barakah na drugą połowę lutego znajdziemy dwa spektakle o nietuzinkowych kobietach. Opowieść o bohaterce II wojny światowej, Irenie Sendlerowej wyreżyseruje Ana Nowicka, zaś Paweł Szarek opowie o życiu trzech Teres, oddanych wierze: od Dzieciątka Jezus, z Kalkuty oraz Neumann.

O silnych kobietach w teatrze Barakah
Fot. materiały prasowe/Piotr Kubica

Sendlerowa występuje w sztuce jako symbol nieprzejednania w świecie ryzykownych wyborów, symbol walki o pokój, niepodległości osobistej, także jako symbol międzyludzkiej empatii walczącej z bezwzględną, chłodną maszyną. Ale „Ja, Sendlerowa” jest także opowieścią o ostatecznej samotności bohaterstwa, rozczarowaniu oraz o osamotnieniu człowieka wobec okrucieństwa i obojętności świata. W spektaklu wystąpią Ala Czarnik, Ola Konior, Monika Kufel Łukasz Gawroński oraz Karol Śmiałek.

„Teresa" w reżyserii Pawła Szarka porusza się po terenach niezwykle trudnych do oddania na scenie. Wizerunek świętych kobiet w kościele katolickim, wiara a fanatyzm religijny, wolna wola a posłuszeństwo – problematykę tę autor porusza poprzez nawiązanie do losów trzech ważnych kobiet w kościele: św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Matki Teresy z Kalkuty oraz Teresy Neumann. Ścieżkę dźwiękową do spektaklu stanowi muzyka elektroniczna oraz wykonywana na żywo przez śpiewaków wokalna muzyka sakralna, co dodatkowo wzmacnia odbiór „Teresy”. W spektaklu wystąpią Kasia Chlebny, Anna Wodyńska, Rafał Piętka oraz Łukasz Szczepanowski.

Spektakl o Irenie Sendlerowej zobaczymy w sobotę, 16 lutego oraz niedzielę, 17 lutego, przy ul. Paulińskiej 28, o godz. 19.00. „Teresę” obejrzymy w czwartek 21 lutego oraz dzień później, również o godz. 19.00.

Tagi: weekend, teatr

Pokaż metkę
Autor: Monika Jagiełło
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także