Komunikat archiwalny

Wielka radość na festiwalu Misteria Paschalia

Nadchodząca, szesnasta już edycja festiwalu Misteria Paschalia będzie czasem do zadumy, jak i radości. Program wydarzenia podzielony będzie na dwa pasma, z których pierwsze – Vanità („marność”) – poświęcone jest wydarzeniom Pasji, rozważaniom nad Męką Chrystusa i oczekiwaniu na Zmartwychwstanie. Nazwa drugiego pasma to zaś Sensibilità. Ta część odwoła się do zmysłowości i intymności, zarówno tej doświadczanej w kontakcie z Bogiem, jak i w kontemplacji abstrakcyjnej muzyki instrumentalnej.

Wielka radość na festiwalu Misteria Paschalia
Fot. materiały prasowe

Tegorocznym dyrektorem-rezydentem festiwalu Misteria Paschalia jest włoski dyrygent, muzykolog i kompozytor Antonio Florio. W Krakowie, Włoch poprowadzi swój zespół Cappella Neapolitana i wybitnych włoskich artystów: Robertę Invernizzi (sopran) oraz Pino De Vittorio (tenor).

Zgodnie z tegoroczną koncepcją, wydarzenie wieńczące tegoroczny festiwal będzie wymykać się ramom wielkotygodniowego klimatu. Kluczem do zrozumienia ostatniego koncertu będzie włoskie słowo „gioia”, czyli po prostu „radość”.

Festa Napolitana to koncert, który odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia, o godz. 18.00, w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Festa Neapolitana była w życiu Neapolu zjawiskiem częstym i tym bliższym jego mieszkańcom, że za pomocą komicznych, najczęściej muzycznych scenek przedstawiano ich codzienne, barwne życie. Tematów na feste nie brakowało – miasto już z początkiem XVII wieku liczyło niemal 400 tysięcy mieszkańców, a sytuacja geopolityczna uczyniła z Neapolu prawdziwy multikulturowy tygiel.

Neapol tego charakteru nie zatracił do dziś. Możemy się więc spodziewać, że pracujący na co dzień w Neapolu sopranistka Roberta Invernizzi, tenor Pino De Vittorio i prowadzona przez Antonia Floria Cappella Neapolitana – pokażą, że są spadkobiercami jego komiczno-muzycznej tradycji sięgającej czasów, gdy w mieście tworzyli tacy kompozytorzy, jak Francesco Provenzale, Michel Angiolo Faggioli, Giovanni Paisiello czy Leonardo Vinci.

Szesnasta odsłona festiwalu Misteria Paschalia odbędzie się w Krakowie w terminie 15-22 kwietnia. Szczegóły na stronie festiwalu.

Pokaż metkę
Autor: Monika Jagiełło
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA