Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jubileusz Służby Więziennej

W tym roku polskie więziennictwo obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbyły się uroczystości nadania stopni i odznaczeń służbowych dla funkcjonariuszy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie, w których wziął udział Antoni Fryczek, sekretarz miasta.

Fot. sw.gov.pl

8 lutego 1919 r. marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Dokument ten stał się podstawą do funkcjonowania i dalszego kształtowania polskiego systemu penitencjarnego. Podpisanie pierwszego aktu prawnego, regulowało organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie nadzoruje i koordynuje organizację więziennictwa na terenie województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, a więc obszarze, na którym zamieszkuje ponad 4,5 mln osób. To ogromne przedsięwzięcie. W zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu krakowskiego może przebywać obecnie prawie 6 tysięcy osadzonych, a w jednostkach organizacyjnych pełni służbę niemal 2 tysiące funkcjonariuszy. Jednostki penitencjarne w okręgu krakowskim przeznaczone są dla wszystkich kategorii osadzonych.

Miasto od lat współpracuje z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej, który odsyła do prac osadzonych w Areszcie Śledczym w Krakowie przy ul. Montelupich oraz Zakładzie Karnym w Krakowie Nowej Hucie. Służba Więzienna angażuje się też w sprawy społeczne, w tym m.in. prace w ramach Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-02-21
Data aktualizacji: 2019-02-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź