Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj swoje miasto i zdobądź Odznakę Przyjaciela Krakowa

W ostatni weekend lutego, Koło Grodzkie PTTK organizuje kolejne spacery po Krakowie, w ramach 47. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w wybranej trasie, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki. Udział jest bezpłatny.

W niedzielę, 24 lutego, mamy do wyboru dwa spacery. Pierwszy z nich to spacer dla odznaki srebrnej pt. „Tajemnice ulicy Szewskiej”. Ulica ta jest jedną z ulic Starego Miasta, która zaczyna się w Rynku Głównym i prowadzi do ulicy Podwale, gdzie dawniej istniały Garbary. Zabudowa ulicy pochodzi głównie z XVI-XVII wieku. Jest ona także częścią dawnego traktu śląskiego, a jej przedłużeniem w kierunku zachodnim jest ulica Karmelicka. W dawnych czasach ulicą Szewską kursował tramwaj, który dojeżdżał do Rynku. Przy niewielkim wysiłku, w bruku odnajdziemy pozostałości torów. Zainteresowani tajemnicami Szewskiej, powinni udać się w niedzielę pod Dom Turysty PTTK. Zbiórka o godz. 9.00.

Drugi niedzielny spacer skierowany jest do tych, którzy ubiegają się o odznakę złotą. Nosi on tytuł „Godła, rzeźby i obrazy na krakowskich kamienicach”. Godła są znakami plastycznymi, wyróżniającymi dom od pozostałych. Umieszczane nad wejściem, nadawały budynkom nieformalne nazwy, jak np. Pałac Pod Baranami, Dom Pod Murzyny, Dom Pod Matką Boską, Dom Podedzwony czy Dom Pod Rakiem. Godła funkcjonowały od średniowiecza do wprowadzenia numeracji domów przez władze austriackie w 1792 r. W wielu miejscach w Krakowie są domy, których fasady zdobią obrazy o tematyce religijnej, np. bardzo znany Dom Pod Obrazem przy krakowskim Rynku – dom, który w przeszłości należał do rodziny Cellarich, Hallerów i Wentzlów. Trzeba poznać też historię Obrazu Matki Boskiej Łaskawej (na zewnętrznej, północnej ścianie Kościoła Mariackiego), która od wieków strzegła lud Krakowa przed morowym powietrzem. Figurka Matki Boskiej Łaskawej stoi też u wylotu ulicy Jagiellońskiej w pobliżu Plant. O tym wszystkim opowiemy sobie podczas spaceru, którego początek zaplanowano na godz. 09.30. Spotykamy się oczywiście w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański.

W niedzielę można również wybrać się na odczyt dla odznaki z Pawim Piórem. Będzie to wykład prof. dr hab. Michała Baczkowskiego o tytule „Kraków w XIX wieku”. Odbędzie się on o godz. 10.30, w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, przy ul. Św. Jana 12.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła: www.kologrodzkie.pl. Do zobaczenia na trasach!

 

 

 

pokaż metkę
Autor: MONIKA JAGIEŁŁO
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-02-24
Data aktualizacji: 2019-02-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź