Komunikat archiwalny

Trwa pozimowe sprzątanie miasta

Już od 14 lutego trwa pozimowe oczyszczanie ulic Krakowa. Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, warunki pogodowe pozwoliły na rozpoczęcie sprzątania o blisko trzy tygodnie wcześniej niż w latach ubiegłych. Każdego dnia ulice miasta sprząta średnio 350 osób i 130 jednostek sprzętowych.

Trwa pozimowe sprzątanie miasta
Fot. MPO Kraków

Pracownicy MPO mają do oczyszczenia ponad 2600 km technologicznych ulic i 1 mln kw. chodników. Do poniedziałku, 11 marca oczyszczono już 44 proc. ulic i 71 proc. chodników. Oczyszczone zostało już centrum miasta, a także główne ciągi komunikacyjne.

Oczyszczanie pozimowe jest bardziej czasochłonne i intensywne niż standardowe oczyszczanie podczas miesięcy letnich, które odbywa się według harmonogramu. Każda ulica zazwyczaj jest wielokrotnie zmywana i oczyszczana, ponieważ w wielu przypadkach jeden przejazd jest niewystarczający. Specjalistyczne pojazdy oczyszczające, takie jak zamiatarki i polewaczki, pracują w grupach po 4-5 aut.

Główne przeszkody to zazwyczaj pogoda i ruch uliczny. W przypadku ujemnych temperatur w nocy sprzęt sprzątający nie może pracować ze względu na konieczność użycia wody, która może zamarznąć i spowodować gołoledź. Również podczas największego ruchu w godzinach porannych i popołudniowych MPO ogranicza liczbę pracującego sprzętu, aby nie powodować większych korków w mieście.

W akcję sprzątania po zimie zaangażowany jest cały dostępny sprzęt i wszyscy pracownicy.

 

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także