Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny poniedziałek w Krakowie

Dziś w Krakowie będziemy wytężać neurony, rozprawiać o poezji belgijskiej i „Cyruliku sewilskim". Mamy też do wyboru wystawy i wyprawę do teatru. To oczywiście nie wszystko – zapraszamy do zapoznania się z poniedziałkowym kalendarzem wydarzeń kulturalnych naszego miasta!

Fot. materiały prasowe

Miłośnicy poezji belgijskiej rozpoczynają dziś swoje święto w Krakowie! To właśnie twórczość literacka tego niewielkiego kraju znajduje się w centrum tegorocznych obchodów Frankofonii w 2019 r. Gwiazdą festiwalu będą Véronique Wautier, która otrzymała nagrodę poetycką Reflets Wallonie-Bruxelles w 2011 r. oraz Geralda Purnelle, profesora poezji w Uniwersytet w Liège. Z ich twórczością obu spotkamy się już dziś podczas wydarzenia inaugurującego festiwal. Spotkanie wokół pozycji „Podróż współczesnej poezji belgijskiej” Purnelle, na przykładzie poezji Véronique Wautier odbędzie się dziś, w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy al. Mickiewicza 9B w sali 307. Początek o godz. 18.30.

Uniwersytet Jagielloński będzie przez najbliższe dni centrum jeszcze jednego festiwalu. Dziś rozpoczyna się bowiem Tydzień Mózgu! Od poniedziałku 11 marca, przez cały tydzień, uniwersyteckie Auditorium Maximum będzie przestrzenią wykładów i dyskusji dotyczących najważniejszego organu w naszym ciele. Tegoroczny Tydzień Mózgu odbędzie się pod hasłem „Neurobiologia w służbie człowieka”. Szczegółowy program znajdziemy na stronie imprezy.

Warto również przypomnieć, że wciąż otwarta jest wystawa, na której możemy zobaczyć rękopisy wierszy noblistki Wisławy Szymborskiej, a wśród nich „Pytania zadawane sobie”, „Cebula”, „Kot w pustym mieszkaniu” i „Radość pisania”. Zorganizowana wspólnie przez Bibliotekę Jagiellońską i Fundację Wisławy Szymborskiej wystawa to możliwość zapoznania się z takimi atrakcjami, jak autografy wierszy oraz egzemplarze pierwszych wydań tomów poetyckich Szymborskiej, w których teksty te zostały opublikowane. Wystawę możemy zobaczyć dziś od godz. 10.00 do 18.00, w Bibliotece Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3).

Dziś warto również zajrzeć do Opery Krakowskiej. „Cyrulikowe Inspiracje” to tytuł spotkania z Jerzym Stuhrem i Tomaszem Tokarczykiem. Przed zbliżającą się premierą „Cyrulika sewilskiego” Gioacchina Rossiniego reżyser spektaklu Jerzy Stuhr i kierownik muzyczny Tomasz Tokarczyk spotkają się z widzami. Spotkanie rozpocznie się na antresoli w gmachu opery godz. 17.30. Aby wziąć w nim udział, trzeba odebrać w kasie opery bezpłatne wejściówki.

Inną alternatywą na spędzenie dzisiejszego wieczoru będzie wyprawa do teatru. „Spaleni słońcem_secondhand_” to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Pod opieką pedagogiczną Agnieszki Glińskiej, młodzi adepci sztuki aktorskiej, w nawiązaniu do filmu „Spaleni słońcem” Nikity Michałkowa, poszukują odpowiedzi na pytania o kondycję człowieka w państwie totalitarnym. Jak to jest, kiedy człowiek staje się narzędziem w rękach opresyjnej władzy oraz jaka jest nasza dzisiaj odpowiedzialność za kształt i obraz świata? Dodatkowym drogowskazem dla twórców były książki „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” Timothy'ego Snydera i „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” Swietłany Aleksijewicz. Sztukę zobaczymy dziś wieczorem o godz. 19.00, na scenie przy ul. Straszewskiego 21-22.

Więcej informacji na stronach internetowych „Karnetu”.

pokaż metkę
Autor: MONIKA JAGIEŁŁO
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-03-11
Data aktualizacji: 2019-03-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź