Ile kosztuje stadion przy Reymonta

O wynikach finansowych Stadionu Miejskiego im. H. Reymana, kosztach jego utrzymania i najemcach rozmawiali radni z Komisji Sportu i Kultury Fizycznej.

Ile kosztuje stadion przy Reymonta
Fot. Ekstraklasa SA / materiały prasowe

W 2018 roku utrzymanie stadionu przy Reymonta kosztowało 5 mln 400 tys. Przychody natomiast wyniosły 4,5 mln zł.

Budżet się spina

- Budżet się równoważy. Wszystkie przestrzenie biurowe są zagospodarowane. Nie zagospodarowana była tylko trybuna południowa, strefa wellness z szatniami, która obecnie jest projektowana dla Zarządu Inwestycji Miejskich –  będą mieli tam biura. Staraliśmy się te przestrzenie wynająć, ale się nie udało, potencjalni chętni się wycofywali – mówił zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej ds. inwestycji Krzysztof Dębowski.

Część najemców jest związana z miastem. Umowy na powierzchnie na stadionie podpisanych ma 14 podmiotów, z czego 4 wynajmują pomieszczenia po obniżonej stawce czynszu. To Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Inwestycji Miejskich, Stowarzyszenie Metropolia Krakowska i Krakowskie Forum Organizacji Społecznych. Obniżony czynsz za wynajem wynosi 5,6 zł za m2 plus koszty utrzymania 30 zł za m2. Pozostali płacą 25 zł za m2 i 30 zł m2 kosztów eksploatacyjnych.  

Z Wisłą Kraków S.A. Gmina ma podpisane dwie umowy. Pierwsza dotyczy udostępnienia części obiektu na mecze. Jeden mecz to koszt 100 tys. zł. netto. Pieniądze powinny wpływać na konto 48 godzin przed meczem. Umowa podpisana jest do 30 czerwca. Druga umowa dotyczy wynajmu części biurowej, murawy i sky boxów  za 21 tys. zł netto miesięcznie i obowiązuje do 31 sierpnia.

 Koszty utrzymania murawy leżą po stronie klubu Wisła Kraków – prawie 0,5 mln zł, z czego Garbarnia Kraków płaci 100 tys. rocznie, w ramach rozliczeń między klubami.

Umowa z Garbarnią Kraków dotyczy wynajmu części stadionu w dniu meczowym. Jeden mecz to dla klubu koszt  16 tys. 851 zł netto.

Zaległości za wynajem stadionu ma Wisła Kraków – 851 tys. 667, 17 zł. plus odsetki, z czego 750 tys. objęte jest pozwem sądowym. Wisła za 1 półrocze 2018 ma dług wobec miasta wynoszący 1 mln złotych, ale kwota ta podzielona została na 24 raty (porozumienie z miastem) i to zobowiązanie klub spłaca terminowo.

Czego chcą kluby?

Garbarnia Kraków reprezentowana przez prezesów - Jerzego Jasiówkę i Marka Siedlarza, będzie wnioskować do ZIS-u o zmniejszenie opłat. Klub, który wynajmuje część stadionu tylko na mecze, nie wykorzystuje jego powierzchni w takim stopniu, jak początkowo planował.

Wisła Kraków S.A. na posiedzeniu komisji reprezentowana była przez prezesa Rafała Wisłockiego i  pełnomocnika zarządu ds. restrukturyzacji Piotra Obidzińskiego.

– Wisła Karków jest w fazie nowego otwarcia, ale też ratowania klubu. Koszty wynajęcia stadionu (zaległości również z poprzednich lat) to największe obciążenie -  mówił Rafał Wisłocki, prezes klubu.

- Już trzeci miesiąc staramy sie uzdrowić Wisłę. Stadion jest dla klubu miejscem kluczowym. Od 2 miesięcy siedzę w sprawach bieżących kosztów i porównuję je z kosztami innych klubów ekstraklasy. Legia więcej płaci za stadion miejski, ale potrafi na nim zarobić. Pod pewnymi warunkami jesteśmy gotowi zostać operatorem stadionu – mówił pełnomocnik zarządu ds. restrukturyzacji  Piotr Obidziński.

Jednak o sprawach klubów rozmowy prowadzone będą na kolejnych posiedzeniach Komisji Sportu i Kultury Fizycznej. 26 marca komisja zajmie się sprawami klubu Garbarnia, natomiast 9 kwietnia odbędą się rozmowy z Wisłą Kraków.

Pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także