Komunikat archiwalny

Kulturalne propozycje na weekend!

Ostatni oficjalnie zimowy weekend zbliża się wielkimi krokami! Jak go spędzić? W Klubie Studio rozgrzeją Was koncertowi ulubieńcy, czyli Mela Koteluk oraz Krzysiek Zalewski. W kinie temperatura też będzie wysoka - w końcu mamy Tydzień Kina Hiszpańskiego. Z kolei teatralnie ciekawie zapowiada się repertuar Teatru Starego. Sprawdźcie, jak możecie spędzić czas od piątku do niedzieli!

Kulturalne propozycje na weekend!
Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami

Zaczynamy od koncertu jednego z czołowych polskich wokalistów i muzyków obecnie, czyli Krzysztofa Zalewskiego! Zagra on w Klubie Studio już w najbliższą niedzielę o godz. 20. Marcowa trasa podsumowuje jego dotychczasowe koncertowe poczynania, ale co najważniejsze, podczas koncertów fani będą mogli usłyszeć premierowe utwory zapowiadające nową płytę. Nie zabraknie też na pewno utworów z jego ostatniej płyty „Zalewski śpiewa Niemena”, która przyniosła mu ostatnio Fryderyka w kategorii „Nowe wykonanie”. Otrzymał też nagrodę Fryderyka w kategorii „Utwór roku” za „Początek” w wykonaniu Męskie Granie Orkiestra. Hit wakacji, który wykonał wspólnie z Dawidem Podsiadło i Kortezem to kolejna jego muzyczna wizytówka. Czy zabrzmi w Studiu? Przekonamy się w niedzielę!

W niedzielny wieczór w Fortach Kleparz zagrają Mitch&Mitch! Po 17 latach grania mają na koncie 7 płyt długogrających. Współpracowali z tuzami scen krajowych i zagranicznych, grali wszędzie, zrobili wszystko. Po elektroakustycznych eksperymentach z Felixem Kubinem, szalonym czasie spędzonym z polskim piosenkarzem Zbigniewem Wodeckim, czy wyprawie do Brazylii, gdzie spotkali się z producentem i muzykiem Kassinem, rok 2019 przyniesie limitowaną winylową EPkę podsumowującą ich wieloletnią miłość do niedocenionego gatunku muzycznego jakim jest library music. Brzmi intrygująco? Dla nas tak! Poza tym „Mitche” to gwarancja scenicznej energii i muzyki na najwyższym poziomie. Początek koncertu o godz. 19.

Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie pod Baranami to już wiosenna tradycja. Nie inaczej jest w tym roku - od czwartku 14 marca przez kolejne 7 dni będziemy mogli oglądać najciekawsze propozycje filmowe z Półwyspu Iberyjskiego. Co w programie? Przyjrzymy się m.in. skorumpowanej Hiszpanii w uhonorowanym siedmioma nagrodami Goya najnowszym filmie Rodrigo Sorogoyena „Królestwo” ze znakomitym Antonio de la Torre w roli głównej. W programie znalazł się także zwycięzca festiwalu w Maladze „Berlin. Barcelona” Eleny Trapé czyli opowieść o czwórce znajomych, których niespodziewana wizyta u przyjaciela w Berlinie nie spotyka się z ciepłym przyjęciem. Na ekranie pojawi się też czarna komedia Gracii Querejety „Mokra robota” o zamożnej kobiecie, której kłótnia z byłym mężem wymyka się spod kontroli. Seanse głównie o godz. 19:15 i 21:15, a także bonusowe o innych porach! Sprawdźcie na stronie internetowej kina.

Już niewiele czasu zostało Wam, aby obejrzeć aktualne wystawy w MOCAK-u! A jest kilka ciekawych ekspozycji, które chcemy Wam polecić. „Karol Marks vs Moby Dick. Analiza formy i rozbiórka idei” Krzysztofa M. Bednarskiego to cykl rzeźb, które artysta tworzył na przestrzeni lat i w których inspirował się dwoma motywami. Były to głowa Karola Marksa oraz motyw łodzi z „Moby Dicka”. Koncepcja wystawy koncentruje się na tych dwóch symbolach, pokazując, jak wiele treści można im narzucić i z nich wyciągnąć poprzez odpowiednie zabiegi rzeźbiarskie. Z kolei „Ranny, który może chodzić” Markusa Muntean i Adi Rosenblum to wystawa monumentalnych kompozycji – scen zbiorowych opatrzonych cytatami z literatury. Bohaterowie ich obrazów to młodzi ludzie, których sylwetki zostały przemalowane z materiałów fotograficznych pochodzących z archiwum artystów oraz z czasopism i internetu. Obydwie wystawy w MOCAK-u jeszcze do 24 marca!

Weekend pełen wrażeń zaserwuje nam Teatr KTO! W sobotę o godz. 19 na Scenie Klasycznej AST na ul. Warszawskiej 5 zobaczymy sztukę „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać”. Spektakl inspirowany jest życiem i twórczością Bohumila Hrabala. Poza działaniami na scenie aktorzy anektują wszystkie możliwe przestrzenie teatru, wprowadzają widzów w magiczny świat postaci Hrabala.

Rzecz dzieje się wieczorem i w noc poprzedzającą rozprawę sądową, w której oskarżonym jest Dymitr Karamazow, a jednym ze świadków ma być jego przyrodni brat Iwan… Tak można rozpocząć opis spektaklu „Zmora” Teatru Mumerus, który możecie zobaczyć na ich scenie już w najbliższy poniedziałek o godz. 19 . Spektakl jest oparty na fragmentach „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego, wśród których najważniejszy to rozmowa z tytułową zmorą, jedną z najbardziej znanych sekwencji z literatury światowej. W specjalnie skomponowanej, małej przestrzeni Teatru Zależnego na Kanoniczej 1 rozgrywa się historia zbrodni. Bo „Bracia Karamazow” są także powieścią kryminalną.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także