Kraków doceniony kulinarnie

O Krakowie, który  jest Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej 2019 oraz o wydarzeniach kulturalnych w 2019 roku rozmawiali radni z Komisji Promocji i Turystyki.

Kraków doceniony kulinarnie
Fot. Restauracja Vanilla Sky

Mówiąc o przyznanym Krakowowi tytule Europejskiej Stolicy Gastronomicznej, Elżbieta Kantor, dyr. Wydziału ds. Turystyki podkreślała, że miasto spotkał wielki zaszczyt. -
W ostatnim etapie, przed wyłonienie zwycięzcy rywalizowaliśmy z Lizboną. Organizacja, która przyznaje ten tytuł ocenia poziom kultury gastronomicznej na całym świecie – mówiła Dyrektor Kantor. Kraków jako stolica kultury gastronomicznej ma w tym roku wiele do zaproponowania, zarówno branży gastronomicznej jak i mieszkańcom. Do Krakowa zjadą znani i cenieni szefowie kuchni, m.in. Ana Ros. W październiku w ICE Kraków odbędzie się Międzynarodowy Kongres Gastronomiczny, intensyfikowana jest współpraca z branżą gastronomiczną. Szefowie kuchni z krakowskich restauracji tworzyć będą menu nawiązujące do tradycji kuchni krakowskiej. Mieszkańcy i uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursach, święcie obwarzanka i święcie chleba. Więcej informacji : WWW.KULINARNY.KRAKOW.PL.

Tomasz Daros, Przewodniczący Komisji sugerował, by informacje o wydarzeniach związanych z byciem w 2019 r. Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej można również przekazać krakowskim dzielnicom, które mogą je zamieścić w dzielnicowych gazetkach, bądź na stronach internetowych.

O wydarzeniach kulturalnych, jakie w tym roku odbywają się w Krakowie opowiadały radnym Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego i Katarzyna Olesiak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W mieście odbędzie się w tym roku 50 dużych festiwali i prawie 200 znaczących wydarzeń kulturalnych. I tak na przykład na 70-lecie Nowej Huty wybranych zostało 75 wydarzeń kulturalnych, na które przeznaczone zostanie 1,5 mln zł. Radni pytali o tegorocznego Sylwestra. Izabela Helbin zapewniła, że jak w poprzednim roku impreza odbędzie się na kilku scenach. Trwają rozmowy z artystami, którzy mieliby zaśpiewać dla krakowian. (MB)

 

Pokaż metkę
Autor: (MB)
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także