Komunikat archiwalny

Budżet obywatelski: więcej pieniędzy i nowe terminy

Nieco inaczej niż do tej pory będzie wyglądać tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego. Na ostatniej sesji radni przyjęli jego regulamin i harmonogram. Co się zmienia? Przede wszystkim terminy – składania wniosków i głosowania. Będzie o co walczyć, bo zarówno w dzielnicach, jak i na zadania ogólnomiejskie jest więcej pieniędzy – łącznie 30 mln zł. Co najważniejsze – bardziej niż do tej pory do udziału w budżecie obywatelskim zaprosimy ludzi młodych – wszyscy mieszkańcy (bez względu na wiek) będą mogli zgłaszać swoje propozycje zadań i oddawać głosy na te ich zdaniem najciekawsze.

Budżet obywatelski: więcej pieniędzy i nowe terminy
Fot. Magiczny Kraków

W Krakowie już od pięciu lat mieszkańcy mogą decydować, na co przeznaczyć części miejskiego budżetu, przez co mają bezpośredni wpływ na to, jak na co dzień wygląda i funkcjonuje. W ramach wszystkich edycji budżetu obywatelskiego do realizacji zostało wybranych 482 zadań o charakterze dzielnicowym i ogólnomiejskim z poddanych pod głosowanie 2054 projektów.

Już niebawem każdy, kto ma pomysł na to, jak ożywić swoją dzielnicę albo zrealizować większe przedsięwzięcie w mieście będzie mógł się do tego przygotować. Już w kwietniu prowadzone będą spotkania informacyjne, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości co do zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Z kolei w maju czekają nas maratony pisania wniosków – pod każdym musi się podpisać minimum 15 osób. We wrześniu – po ocenie formalno-prawnej zgłoszonych pomysłów i rozpatrzeniu uwag - poznamy listę propozycji, na którą będzie można głosować w październiku. Ogłoszenie zwycięskich projektów zaplanowano na koniec października, a ich realizację na przyszły rok. Zarówno etap składania wniosków, jak i głosowania tradycyjnie poprzedzą kampanie edukacyjno-informacyjne.

Tymczasem już niebawem uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej mogą zgłaszać swoje kandydatury na młodzieżowego ambasadora budżetu obywatelskiego, którego poszukuje UMK.

Wybrani kandydaci zostaną przeszkoleni z zasad tworzenia wniosków do budżetu obywatelskiego i każdy z nich otrzyma certyfikat poświadczający tę umiejętność. Później młodzi ambasadorzy będą mogli dzielić się tą wiedzą z koleżankami i kolegami w swoich szkołach. Ambasadorzy będą mieli ważne zadanie – informowania i wspierania swoich rówieśników w czasie składania wniosków i potem głosowania.

Szczegóły dotyczące naboru już niebawem będą na stronach: mlodziez.krakow.pl, budzet.krakow.pl i bip.krakow.pl.

Pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także