Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pamiętajmy o rodzinnych ogrodach działkowych

Współpraca pomiędzy władzami samorządowymi dużych polskich miast a przedstawicielami stowarzyszeń ogrodowych prowadzących rodzinne ogrody działkowe nie zawsze przebiega harmonijnie. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych daje podstawę do rozwiązania sporów wynikłych na linii samorząd – stowarzyszenia ogrodowe oraz umożliwia regulację praw działkowców do swoich działek. W Krakowie chcemy iść jednak dalej i traktować rodzinne ogrody działkowe nie jako konieczność, ale jako ważny i potrzebny element życia miasta.

Na terenie Krakowa znajduje się 105 rodzinnych ogrodów działkowych o powierzchni ponad 500 ha. Tylko część z nich ma uregulowane prawo do nieruchomości, na jakich gospodarują. Większość rodzinnych ogrodów działkowych takim prawem jednak nie dysponuje, stąd konieczność stwierdzenia nabycia przez stowarzyszenia ogrodowe prawa użytkowania nieruchomości. Taką możliwość daje art. 76 Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Stwierdzenie nabycia prawa użytkowania nieruchomości będzie następować w drodze decyzji administracyjnej, a organem właściwym do jej wydania będzie Prezydent Miasta Krakowa, a dokładniej działający w jego imieniu Wydział Skarbu Urzędu Miasta Krakowa.

Co szczególnie ważne, stwierdzenie nabycia prawa użytkowania nieruchomości przez rodzinny ogród działkowy następuje na wniosek samych zainteresowanych, tj. stowarzyszenia ogrodowego prowadzącego dany ROD, a nie z urzędu. To zatem od woli samych działkowców i ich władz zależy, czy chcą uzyskać pełne prawo do swoich działek i zabezpieczyć funkcjonowanie ogrodów na przyszłość. Więcej informacji nt. procedury stwierdzenia nabycia prawa użytkowania nieruchomości mogą Państwo uzyskać w Wydziale Skarbu Urzędu Miasta Krakowa, ul. Kasprowicza 29, pok. 109, nr tel. 12 616-98-32 oraz 12 616-98-31.

Ochrona ogrodów działkowych na poziomie prawa miejscowego

Równolegle do procesu regulacji stanu prawnego ogrodów władze Krakowa prowadzą działania zabezpieczające ich przyszłość na poziomie prawa miejscowego. Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę zobowiązującą Prezydenta Miasta Krakowa do opracowania analizy wskazującej, które spośród rodzinnych ogrodów działkowych powinny być w pierwszej kolejności objęte ochronnymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Obecnie tj., na koniec lutego br., miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązują na obszarze większości ROD. Z uwagi na stan prawny gruntów, na których znajdują się rodzinne ogrody działkowe, w tym trwające postępowania sądowe o zwrot nieruchomości, w pierwszej kolejności nowymi miejscowymi planami zostają objęte ogrody zagrożone przejęciem przez osoby i podmioty wysuwające roszczenia.

Co szczególnie istotne, wszystkie rodzinne ogrody działkowe, które będą miały uregulowane prawo do użytkowania swoich nieruchomości, zostaną wpisane do opracowywanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jako obszary oznaczone skrótem ZD, czyli jako tereny ogrodów działkowych. Taki zapis uniemożliwi zmianę ich przeznaczenia w przyszłości.

Wsparcie dla otwartych ogrodów

Art. 17. Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych daje możliwość wspierania infrastruktury ROD dotacjami z budżetu miasta Krakowa. Stąd przyjęcie przez Radę Miasta Krakowa w lutym br. programu, w ramach którego otwarte dla mieszkańców ogrody działkowe będą mogły otrzymywać z budżetu miasta Krakowa wsparcie na modernizację swojej infrastruktury ogrodowej. Dofinansowanie może dotyczyć remontów alejek, modernizacji oświetlenia, montażu ławek, budowy małych placów zabaw, remontu dróg dojazdowych do ogrodu itp.

Działania miasta prowadzone obecnie, jak też planowane w przyszłości, pozwolą na zachowanie rodzinnych ogrodów działkowych w krajobrazie Krakowa, stabilizując ich sytuację formalnoprawną oraz przyczynią się do zmiany wizerunku ROD często krytykowanych za zbytnie zamknięcie na potrzeby tych spośród krakowian, którzy nie posiadają na ich terenie swoich działek.

Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

dwutygodnik

pokaż metkę
Autor: Dominik Jaśkowiec
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-03-19
Data aktualizacji: 2019-03-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź