Komunikat archiwalny

Balet w mieście. Cracovia Danza sięgnie po utwory Moniuszki

Już po raz czwarty Balet Cracovia Danza zaprasza na cykl happeningów „Cracovia Danza: balet w mieście”. W tym roku zespół pokaże związki Stanisława Moniuszki z Krakowem. Warto przypomnieć, że w naszym mieście rozbrzmiewała muzyka kompozytora i to pod jego batutą, a zabytki Krakowa stały się nawet inspiracją dla jego twórczości.

Balet w mieście. Cracovia Danza sięgnie po utwory Moniuszki
Fot. Erdem Yildiz

Moniuszko odwiedził dawną stolicę Polski dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii naszego kraju.

Po raz pierwszy Moniuszko był w Krakowie w 1858 r. jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża. Spędził tu kilka dni, podczas których poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także pobyt na Skałce zaowocowały pracą nad operą Rokiczana, opowiadającą o królu Kazimierzu Wielkim, do libretta Józefa Korzeniowskiego.

Za drugim razem Moniuszko był w Krakowie przez miesiąc, na przełomie lat 1866 i 1867, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy w Krakowie została wystawiona jego najsłynniejsza opera Halka, zaś 18 stycznia 1867 r. krakowska publiczność mogła zobaczyć operę Verbum Nobile. Także w styczniu 1867 r., trzy razy został powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiała wówczas kantata Widma i Uwertura koncertowa Bajka.

Wybór miejsca na inaugurację tegorocznego cyklu, a więc Biblioteka Jagiellońska, nie jest przypadkowy. Właśnie tam, w skarbcu znajdują się muzyczne rękopisy Stanisława Moniuszki. Dzięki współpracy Baletu z Biblioteką Jagiellońską właśnie tego dnia z okazji inauguracji cyklu happeningów zostaną pokazane dwa z autografów kompozytora. Zobaczyć będzie można arię z opery Verbum Nobile oraz jedną z najsłynniejszych polskich pieśni Prząśniczka.

Balet Cracovia Danza zatańczy w foyer Biblioteki Jagiellońskiej przedstawiając choreografie przygotowane przez Romanę Agnel i Leszka Rembowskiego do muzyki Moniuszki. Zabrzmi fortepianowa Polka C-dur oraz Polonez i Kotyljon z opery Hrabina.

Happening zobaczymy 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Początek o godz. 12.00.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także