Komunikat archiwalny

Darmowy transport dla niepełnosprawnych przedszkolaków

Kraków rozszerzył uprawnienie do darmowego transportu do przedszkola oraz opieki podczas przewozu na trzy- i czterolatki posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował prezydent miasta. Krakowscy radni przyjęli go jednogłośnie podczas sesji, która odbyła się 27 marca.

Darmowy transport dla niepełnosprawnych przedszkolaków
Fot. pixabay.com

Miasto Kraków, realizując obowiązek wynikający z prawa oświatowego, zapewnia bezpłatny dowóz i opiekę w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego niepełnoprawnym dzieciom pięcio- i sześcioletnim objętym wychowaniem przedszkolnym. Rodzice, którzy sami dowożą dziecko do placówki, mogą otrzymać od miasta zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna (zawierają z miastem stosowną umowę).

Prawo oświatowe nie nakłada na samorząd obowiązku dowozu w przypadku dzieci młodszych, daje jednak taką możliwość – gmina może zorganizować bezpłatny transport i opiekę także w przypadkach, w których ustawa tego nie wymaga.

Mając na uwadze trudności, z jakimi borykają się rodzice dzieci niepełnosprawnych, prezydent Jacek Majchrowski przygotował uchwałę, która od 1 września 2019 roku pozwoli miastu organizować bezpłatny transport także dla niepełnosprawnych dzieci trzy- i czteroletnich. Podobnie jak w przypadku starszych przedszkolaków rodzice, którzy sami dowożą maluchy do przedszkola, będą mogli wybrać rozwiązanie alternatywne, tj. otrzymać od miasta zwrot kosztów za przejazdy dziecka i opiekuna.

 

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także