Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Judaizm w sztuce

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza na wyjątkową wystawę „Judaizm w sztuce”. Podczas wernisażu w piątek, 5 kwietnia zaprezentowane zostaną prace 32 artystów z całej Polski a wśród nich znakomitych reprezentantów grafiki plakatowej czy malarstwa. Ponadto ekspozycja będzie zawierać prace przedstawicieli takich gatunków plastycznych jak ceramika, rzeźba, fotografia, wycinanka, instalacja czy video-art.

Fot. Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

Cytując za prof. dr hab. Piotrem Krasnym, oddajemy ideę powstania ekspozycji: „…Wystawa włącza się w trudne relacje pomiędzy sztuką a judaizmem, proponując różne rozwiązania łagodzące ich dychotomię. Wiemy, że sztuka poszukuje harmonii, ale rodzi się z napięć, a mierząc się z nimi porusza i ekscytuje widzów….”

Owe napięcia są odczuwalne na wystawie w pracach m.in. Lexa Drewinskiego, Władysława Pluty, Jacka Staniszewskiego czy Jerzego Tchórzewskiego. Ich plakaty z mocnym i słyszalnym komunikatem kojarzone są ze sztuką zaangażowanej społecznie. Obok spotkać można projekt malarza Artura Kapturskiego – stanowiący hołd dla ofiar, życia i męczeńskiej śmierci milionów wymordowanych w KL Aushwitz. Nieustanny dialog pomiędzy przeszłością a teraźniejszością prowadzą zarówno Helena Czernek oddana tematyce judaizmu w prezentowanym drzeworycie czy Damian Josef Neć w videoartach „#HaAdam” i „Number”. Nastroje wysokiej powagi łagodzą jednocześnie te przedstawienia zjawisk kultury żydowskiej, które bliższe są naszym systemom skojarzeniowym a widoczne w malarstwie m.in. Lilii Fijałkowskiej i Justyny Majewskiej czy rzeźbie Wojciecha Kowalskiego.

Wystawa „Judaizm w sztuce” pierwotnie odbyła się w Szczebrzeszynie w 2018 r. Jej ówczesnym kuratorem był artysta Wojciech Kowalski. W Dworku Białoprądnickim zobaczymy wystawę znacząco rozbudowaną, poszerzoną o wielu znakomitych artystów. Autorem plakatu promującego wystawę jest znakomity polski grafik prof. Lech Majewski.

Więcej informacji na profilu wydarzenia.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-04-02
Data aktualizacji: 2019-04-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź