Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny przepis na środę

Przedstawiamy garść kulturalnych propozycji na udaną środę. Mamy coś dla miłośników sztuki teatralnej, filmowej oraz awangardowych rzeźbiarzy.

Fot. John Hedgecoe

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji wybrać się do Muzeum Narodowego w Krakowie na uznaną za jedną z najważniejszych ekspozycji ubiegłego roku w naszym kraju prezentację „Moc natury. Henry Moore w Polsce” to koniecznie musicie to nadrobić. Ta wystawa-spacer mieści się w czterech oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie (Gmach Główny, Pawilon Józefa Czapskiego, Kamienica Szołayskich, Europeum), a także w plenerach zaprezentowane zostały prace ilustrujące najważniejsze wątki twórczości artysty: leżące figury, studia zwierząt oraz formy abstrakcyjne. Awangardowy twórca Henry Moore już za życia okrzyknięty został „klasykiem nowoczesności” i należy do największych rzeźbiarzy XX wieku, a jego prace napotkamy w krajobrazie światowych metropolii, słynnych parkach oraz renomowanych muzealnych kolekcjach.

W tym roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa obchodzi jubileusz 120-lecia istnienia. Z tej okazji odbywa się szereg wydarzeń. Szczególnej uwadze polecamy cykl wykładów pod wspólnym tytułem „Muzeum w mieście. Miasto w muzeum”. Celem spotkań jest podzielenie się doświadczeniami z tworzenia kilku spektakularnych projektów muzealnych w Europie, a także zilustrowanie zmian w postrzeganiu instytucji muzeum miejskiego. O godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory Janet Dugdale, dyrektor Muzeum Liverpoolu wygłosi wykład pt. „It’s HOW we do it that matters: curiosity and collaboration in the Museum of Liverpool”.

Gospodarzem Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Kinie Paradox jest w tym roku Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cykl spotkań skoncentruje się wokół tematu religii. Prowadzącymi i gośćmi każdego pokazu są religioznawcy, którzy przedstawią religię jako niejednoznaczne zjawisko i trudne do zdefiniowania pojęcie. O godz. 18.30 zobaczymy najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, do którego punktem wyjścia było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Cierpiące na tę przypadłość osoby, odwiedzające Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Film „Szukając Jezusa” powstał na podstawie rejestracji podróży artystki do Jerozolimy, podczas których rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem.

Jeżeli uwielbiacie klasykę teatralną to nie może Was zabraknąć o godz. 19.00 w Krakowskim Teatrze Scena STU. Na deskach wystawione zostaną „Śluby panieńskie”, czyli nieśmiertelna komedia Aleksandra Fredry o miłosnych zawirowaniach dwóch par. Dwie panienki, Klara i Aniela, przyrzekają sobie, że nigdy nie wyjdą za mąż, a mężczyzn będą dręczyć swą obojętnością i snuciem intryg. Słowa „Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną” stają się punktem zawiązania akcji, w której panny dokonują wszelkich starań, by ślubów dotrzymać, a panowie, by śluby... obejść.

Warto też zobaczyć teatralną adaptację kultowej powieści Petera Hedgesa „Co gryzie Gilberta Grape'a”. Historia mieszkańców amerykańskiego prowincjonalnego miasteczka przeplatana muzycznymi przebojami, wykonanymi w zupełnie nowych aranżacjach, przy akompaniamencie grającego na żywo zespołu. To będzie opowieść o dojrzewaniu i tęsknocie, o tym, co nas gryzie i o tym, jak nie dać się temu zjeść od środka. Początek o godz. 19.00 w AST im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – Scena im. S. Wyspiańskiego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-04-03
Data aktualizacji: 2019-04-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź